Ścieżka rowerowa na Kanale Łączańskim staje się coraz piękniejsza i nabiera kształtów. Rozwiąże ona problem bezpieczeństwa podróżujących z zachodniej części Gminy Skawina oraz stanie się kolejnym atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu.


Dzisiaj dostanie się z zachodniej części Gminy do Miasta pieszo lub na rowerze to prawdziwe wyzwanie. Mieszkańcy Jaśkowic, Wielkich Dróg, Zelczyny, Borku Szlacheckiego, Kopanki, Ochodzy, Facimiecha i Pozowic muszą liczyć się z pędzącymi przez DK44 samochodami. Już wkrótce dostanie się z zachodnich sołectw do centrum będzie znacznie ułatwione i przede wszystkim - bezpieczne.


Dzięki ścieżce na Kanale Łączańskim mieszkańcy ominą niebezpieczną dk 44 i otrzymają bezkolizyjną, alternatywną trasę. Trakt przebiega od Jaśkowic aż do Skawińskiego Obszaru Gospodarczego. Będą mogli z niego korzystać zarówno piesi jak i rowerzyści, choć to użytkownicy jednośladów będą mieli pierwszeństwo. W tygodniu roboczym ścieżka pozwoli bezpiecznie dotrzeć do miasta, a w weekend stanie się rekreacyjną trasą dla całych rodzin.


Bezpieczeństwo

Mieszkańcy zachodnich sołectw w celu dostania się do miasta nie będą musieli uruchamiać samochodu albo czekać na autobus. Ścieżką dotrą prosto i bez przekraczania jezdni aż do Skawińskiego Obszaru Gospodarczego - czyli miejsca pracy wielu osób z naszej Gminy. Gdy powstanie most łączący Skawinę z Liszkami, wtedy mieszkańcy obu gmin będą mogli pokonać tę trasę na rowerze lub przejść pieszo, ponieważ nowa ścieżka obejmie także tę przeprawę. Dalej połączy się ona ze ścieżką rowerową przy obwodnicy Skawiny, zamykając całą sieć bezkolizyjnych połączeń pieszych i rowerowych od zachodu gminy aż do centrum miasta.


Funkcjonalność

11-kilometrowa ścieżka to kolejny krok przygotowujący nas do uruchomienia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Będzie ona przebiegała przez stacje przesiadkowe. Jeżeli mieszkaniec zachodnich sołectw będzie chciał dotrzeć na przykład do Krakowa, to wystarczy, że wsiądzie na rower, pojedzie ścieżką omijając niebezpieczną dk 44, zostawi jednoślad i wejdzie do pociągu. Mieszkaniec ominie w ten sposób korki, nie będzie zanieczyszczał powietrza i co najważniejsze - dotrze szybko, bezpiecznie i wygodnie do celu.


Rekreacja

Nowa ścieżka służyć będzie nie tylko dotarciu z jednego punktu do drugiego. Stanie się także idealnym miejscem do rodzinnych spacerów, rowerowych wycieczek oraz sportów na świeżym powietrzu. Ścieżka będzie łączyła się z innymi trasami w ramach Skarbów Blisko Krakowa, stanie się także kontynuacją sieci Velo Małopolska.


85 procent wartości całej inwestycji zostanie pokryte dzięki Unii Europejskiej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.