Ruszył projekt „Aktywni Mieszkańcy mają swoje Miejsce”. Sprawdź, jak wspieramy dobre sąsiedztwo!

Czym jest dobre sąsiedztwo? To stan, w którym ludzie w danej okolicy żyją ze sobą w harmonii i wzajemnym szacunku – znają się, dbają o swoją okolicę i chętnie sobie pomagają. Dobre sąsiedztwo można osiągnąć poprzez aktywne uczestnictwo w życiu lokalnym, a także poprzez podejmowanie działań na rzecz poprawy warunków życia w danej społeczności. W ramach takiego sąsiedztwa mieszkańcy mogą organizować wspólne działania, takie jak m.in. sprzątanie, działania kulturalne czy akcje społeczne, które pozytywnie wpływają na ich życie i otoczenie. Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych oraz Gmina Skawina serdecznie zapraszają wszystkich tych którym idea dobrego sąsiedztwa jest bliska, do udziału w projekcie pt. „Aktywni Mieszkańcy mają swoje Miejsce”.

Dla kogo jest projekt „Aktywni Mieszkańcy mają swoje Miejsce”?

• Dla aktywnych mieszkańców, którzy chcieliby bardziej zaangażować się w życie swojej miejscowości;
  • Dla animatorów, zainteresowanych prowadzeniem miejsc otwartych na oddolne aktywności mieszkańców;
  • Dla przedstawicieli organizacji społecznych, samorządu lub instytucji, którzy chcieliby poznać metody i doświadczenia funkcjonowania Miejsc Aktywności Mieszkańców.

Czym są Miejsca Aktywności Mieszkańców?

To otwarte centra społecznościowe, w którym mieszkańcy / mieszkanki mogą spędzać czas, spotykać swoich sąsiadów i sąsiadki, nawiązywać znajomości i relacje, budować więzi (także międzypokoleniowe) oraz realizować swoje pasje i zainteresowania, m.in. organizując rozmaite aktywności dla siebie i innych. Do ich dyspozycji jest m.in. bezpłatna przestrzeń, różnego rodzaju sprzęty i materiały oraz animatorzy / animatorki, gotowi wesprzeć chętnych na każdym etapie realizacji inicjatywy. MAM-y wspierają również działania, których celem jest poprawa jakości życia w najbliższym otoczeniu oraz współpracy na linii mieszkańcy - lokalne władze. W Gminie Skawina ideę MAM-ów inkubować będziemy w Centrach Aktywności Kulturalnych, których rozwój jest jednym z głównych celów strategicznych samorządu.

Co planujemy zrealizować?

1. Konkurs na wiosenną inicjatywę sąsiedzką (kwiecień-czerwiec 2023)

Konkurs skierowany jest do grup nieformalnych i organizacji pozarządowych z terenu Gminy Skawina. W szczególny sposób zapraszamy do udziału przedstawicieli społeczności lokalnych, którzy chcieliby poznać dobre praktyk w pracy ze społecznością lokalną oraz metodę Miejsc Aktywności Mieszkańców.

Co można zyskać?

• dofinansowanie 1000 zł na zakup materiałów potrzebnych do realizacji inicjatywy,
  • wsparcie merytoryczne animatorki konkursu (pomoc w zaplanowaniu akcji, włączeniu mieszkańców, dostosowaniu przedsięwzięcia do potrzeb osób niepełnosprawnych),
  • wsparcie promocyjne ze strony Fundacji BIS oraz Gminy Skawina.

Dodatkowo, realizatorzy zwycięskich inicjatyw będę mieli pierwszeństwo udziału w specjalnym programie edukacyjno - mentoringowym, dotyczącym aktywizacji swojego najbliższego sąsiedztwa w oparciu o metodę Miejsca Aktywności Mieszkańców.

2. Program edukacyjno - mentoringowy (czerwiec 2023 – kwiecień 2024)

Program skierowany jest do dwóch społeczności lokalnych z terenu Gminy Skawina, zainteresowanych prowadzeniem miejsca aktywności społecznej mieszkańców.

Program obejmować będzie m.in.:

• wizytę w krakowskim Miejscu Aktywności Mieszkańców Na Kozłówce,
  • cykl kilkudniowych szkoleń dla animatorów z zakresu włączania mieszkańców w działania na rzecz wspólnego dobra, partycypacji i edukacji obywatelskiej,
  • 7-miesięczne wsparcie mentoringowe (pomoc w praktycznym wykorzystanie zdobytych podczas szkoleń umiejętności, współpraca przy organizacji kolejnych inicjatyw z mieszkańcami) oraz pomoc finansowa do 6 000 zł.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat projektu, dostępnymi na stronie internetowej:www.mam.bis-krakow.pl, w zakładce „Konkurs”.

---

Projekt realizowany jest przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Partnerem projektu jest Gmina Skawina.

Przedsięwzięcie skupia się wokół idei Miejsc Aktywności Mieszkańców, pobudzania aktywności lokalnej oraz wspierania integracji

mieszkańców gminy.