16 września odbędzie się coroczna, znana wszystkim akcja „Wymień odpad na sadzonkę i roślinę oczyszczającą powietrze”. Zapraszamy w godzinach 9:00-12:00 do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.  To nie koniec atrakcji! W ramach akcji odbędą się również warsztaty ekologiczne, pokaz kompostowania, a także konkurs „Pokaż swój Kompostownik”. Na najmłodszych czekają gry i zabawy ekologiczne z animatorami oraz malowanie twarzy.

Co zrobić aby otrzymać sadzonkę?

Wystarczy przynieść:

 • 10 sztuk puszek aluminiowych,
 • lub 20 sztuk zużytych baterii,
 • lub 1 sztuka zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego,
 • lub 5 kilogramów makulatury.

Pamiętaj – jedna osoba w trakcie trwania akcji może odebrać maksymalnie (bez względu na ilość oddanego surowca):

 • 1 sadzonkę,
 • 1 roślinę oczyszczającą powietrze,
 • 1 kalendarz dobrych praktyk.

Sadzonki, rośliny oczyszczające powietrze i kalendarze dobrych praktyk będą wydawane do wyczerpania zapasów – dlatego nie zwlekaj i przyjdź jak najwcześniej. Daj znać rodzinie, przyjaciołom, znajomym i sąsiadom!

Przygotowaliśmy dla Was:

 • krzewy: tawuła goldmund, wrzos, irga, pęcherznica, lawenda, rozchodnik, borówka amerykańska;
 • drzewa owocowe;
 • rośliny oczyszczające powietrze: coffea, ficus elastica.


Warsztaty ekologiczne

Najmłodsi mieszkańcy podczas warsztatów ekologicznych poznają idee zero waste, dowiedzą się więcej na temat gospodarki o obiegu zamkniętym oraz będą mieli okazję utrwalić swoją wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów. Dla najaktywniejszych uczestników przygotowaliśmy ekogadżety.

Naszym celem jest kształtowanie postaw i budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Skawina, w tym najmłodszych dzieci oraz rozpowszechnienie wiedzy na temat wpływu człowieka na środowisko przy jednoczesnym wskazaniu konkretnych działań pokazujących jak ograniczyć wpływ negatywny.


Pokaz kompostowania

Chcesz założyć kompostownik, ale nie wiesz jak to zrobić? Zapraszamy na pokaz kompostowania! Podczas warsztatów z ekspertem każdy uczestnik będzie miał okazję dowiedzieć się jak założyć kompostownik, jak o niego dbać i ile korzyści daje.


Uwaga! Konkurs! „Pokaż swój kompostownik!”

Masz kompostownik na swojej nieruchomości?
Kompostujesz w nim odpady?
Weź udział w konkursie! Dla 50 pierwszych uczestników mamy drobne nagrody.

Co musisz zrobić?

 1. Zrób zdjęcie swojego kompostownika;
 2. Przynieś urządzenie mobilne ze zdjęciem swojego kompostownika na akcję;
 3. Pokaż je nam za pośrednictwem swojego urządzenia mobilnego podczas akcji;
 4. Wypełnij zgłoszenie udziału w konkursie „Pokaż swój kompostownik!”;
 5. Odbierz drobną nagrodę.

Pamiętaj! Jedna nieruchomość, jeden kompostownik, jedna osoba biorąca udział w konkursie.


Przyjedź rowerem!

W ramach wrześniowej akcji, w związku z organizacją Europejskiego Tygodnia Mobilności, przewidziano też specjalne udogodnienia dla rowerzystów - odrębne stanowisko obsługi, równolegle wydające sadzonki, rośliny oczyszczające powietrze, kalendarze dobrych praktyk oraz drobne upominki, związane z promocją mobilności.


Termin i miejsce akcji:

Zbiórka odpadów odbędzie się w dniu 16 września 2023 roku w godz. 9:00 – 12:00 lub do wyczerpania sadzonek na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skawinie (PSZOK), 32-050 Skawina, ul. gen. Emila Fieldorfa „Nila” 8.


Regulamin akcji oraz konkursu „Pokaż swój kompostownik!” znajdują się w załączniku.


Akcja „Wymień odpad na sadzonkę i roślinę oczyszczającą powietrze” jest częścią projektu „Cztery pory roku w ekogminie – Skawinie” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.