Prawie 700 rozdanych bratków, szafirków i stokrotek, ponad 250 mieszkańców i 10 szkół i przedszkoli! To liczby opisujące pierwszą edycję akcji „Wymień elektroodpady na kwiaty” z okazji Światowego Dnia Recyklingu.


18 marca 2024 roku w bramie budynku Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, ul. Rynek 12, świętowaliśmy Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji mieszkańcy i placówki oświatowe w zamian za przyniesione drobne elektroodpady lub zużyte baterie otrzymali bratki, szafirki i stokrotki.

Łącznie udało się zebrać 360 kg odpadów!

  • 160 kg drobnego, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
  • 200 kg zużytych baterii.
Mam nadzieję, że Światowy Dzień Recyklingu wpisze się już na stałe w kalendarz działań ekologicznych w Gminie Skawina. Dzięki takim akcjom widzę jak dużo mieszkańców naszej Gminy angażuje się w ochronę środowiska. Prawidłowa segregacja jest bardzo ważna w procesie recyklingu – powiedział Burmistrz Norbert Rzepisko.

Dzięki tej akcji chcieliśmy przypomnieć jak ważna dla procesu recyklingu jest prawidłowa segregacja odpadów już u źródła, czyli w naszym gospodarstwie domowym. Każdy odpad, który trafi do odpowiedniej frakcji może stać się surowcem, który wróci do nas w nowej postaci np. ubrań, zabawek, butelek, butów czy mebli ogrodowych. Wprowadzając w życie gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ) chronimy środowisko naturalne, ponieważ ograniczamy wydobycie i wytwarzanie nowych surowców poprzez min. użycie materiałów z recyklingu.

Zapraszamy już za rok!