Już 11 września w godzinach 9:00-13:00, na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. gen. Emila Fieldorfa „Nila” 8 w Skawinie, odbędzie się akcja edukacyjna „Wymień odpad na sadzonkę i roślinę oczyszczającą powietrze” oraz "Drugie życie odpadów - upcykling w Gminie Skawina edycja II".

Aby otrzymać sadzonkę wystarczy przynieść:

• 10 puszek aluminiowych
  • lub 20 zużytych baterii
  • lub 1 zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny

Jedna osoba w trakcie trwania akcji może odebrać maksymalnie: 1 sadzonkę i 1 roślinę oczyszczającą powietrze (bez względu na ilość oddanego surowca). Sadzonki będą wydawane do wyczerpania zapasów.

Przygotowaliśmy dla Was:

• sadzonki drzew owocowych,
  • Krzewy: wrzos, tawuła goldmund, hortensja „Anabelle”, budleja Dawida, Żurawka
  • rośliny oczyszczające powietrze: Hedera helix, Monstera deliciosa, Musa

Zabierz ze sobą dzieci
Podczas wydarzenia, w ramach akcji „Drugie życie odpadów - upcykling w Gminie Skawina - edycja II” współfinansowanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, przewidziano również: konkurs ekologiczny dla dzieci z nagrodami gry i zabawy o tematyce ekologicznej, kompostowanie, segregacja odpadów, malowanie twarzy. Dla najaktywniejszych uczestników przewidziane są gadżety ekologiczne.

Daj odpadom drugie życie
Wyselekcjonowane odpady stanowią wartościowe surowce wtórne, które po przetworzeniu zyskają „drugie życie” w takiej samej lub zupełnie innej postaci. Dzięki temu oszczędzamy zasoby przyrody, energię oraz zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.

Ze względu na zagrożenie wywołane pandemią koronawirusa (COVID-19) organizator wyznaczy sposób odbierania odpadów oraz wydawania sadzonek i roślin z zachowaniem obowiązujących na dzień akcji zaleceń sanitarnych.

Wszystkie osoby uczestniczące w akcji, oddające odpady oraz wydające sadzonki i rośliny zobowiązane są do zachowania bezpiecznego dystansu 1,5 m.

Nie możesz przyjść 11 września? Nic straconego!

Następne edycje akcji „Wymień odpad na sadzonkę i roślinę oczyszczającą powietrze” planujemy przeprowadzić 16 października i 6 listopada 2021 r.