Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy, którzy złożyli lub planują złożyć wniosek o dotacje do wymiany starego „kopciucha”, ankietę zgłoszeniową do odnawialnych źródeł energii w ramach projektu „Czysta Energia Blisko Krakowa” czy wniosek do programu STOP SMOG do zawierania umów w ramach tych programów zdalnie, poprzez profil zaufany ePUAP.

Za pomocą ePUAP można złożyć nie tylko wniosek o przyznanie pomocy (jako pismo ogólne skierowane do urzędu), ale również podpisać umowę dotacji, udziału w projekcie lub pomocy. Aby zawrzeć umowę w formie elektronicznej – zdalnie przy pomocy profilu ePUAP – należy:

• Po złożeniu wniosku poinformować pracownika Referatu Efektywności Energetycznej Wydziału Ochrony Powietrza UMiG w Skawinie o chęci zawarcia umowy w postaci elektronicznej. Pracownik przygotuje plik umowy do podpisu przez ePUAP i prześle ją na wskazany we wniosku adres e-mail.
  • Przesłany plik należy zapisać na dysku lokalnym. Następnie wejść na stronę: https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany i wybrać opcję „START”. Wybrać opcję „Chcesz elektronicznie podpisać (lub sprawdzić) dokument PDF w formacie dedykowanym dla dokumentów PDF.” Następnie kolejno opcję „Podpisz lub sprawdź dokument PDF” , zaznaczyć opcję „Wybierz dokument z dysku” i wybrać zapisany na dysku lokalnym plik umowy otrzymany z Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. Po wybraniu, dodaniu i załadowaniu pliku umowy pojawi się informacja „Dokument został poprawnie dodany” – należy wybrać opcję „Podpisz”. Następnie zostaniesz poproszona / poproszony o zalogowanie się do ePUAP. Po zalogowaniu należy zatwierdzić podpisanie dokumentu klikając „Podpisz profilem zaufanym” i autoryzować podpis. Po potwierdzeniu i podpisaniu pliku należy kliknąć „Pobierz” w celu pobraniapodpisanego pliku umowy na dysk lokalny. Ten plik należy wysłać na e-mail Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie ( urzad@gminaskawina.pl) lub przez ePUAP jako załącznik do pisma ogólnego.
  • Po podpisaniu umowy przez Skarbnik Gminy Skawina oraz Burmistrza Miasta i Gminy Skawina (analogicznie jak w umowie w wersji papierowej) umowa zostanie odesłana na wskazany adres e-mail. Podpisy w umowie będzie można zweryfikować za pomocą wskazanego linka podanego powyżej.

Dodatkową pomoc można uzyskać w Referacie Efektywności Energetycznej Wydziału Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie tel. 12 277 01 67 oraz 12 277 01 68 .

Graficzne zaprezentowanie działań w celu podpisania umowy krok po kroku znajduje się w załączniku.

Źródło: OP