Ekodoradcy wspierają mieszkańców Gminy Skawina, w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynku, zastosowania nowego źródła ciepła, inwestycji w instalacje odnawialnych źródeł energii. Oprócz doradztwa w zakresie przedstawienia mieszkańcom możliwości skorzystania z dotacji lub łączenia kilku dotacji razem, pomagają także w wypełnianiu wniosków i umów do programów realizowanych na terenie Gminy Skawina.

Mieszkańcy mogą konsultować się z Ekodoradcami telefonicznie, mailowo lub osobiście w Urzędzie oraz podczas dyżurów Ekodoraców organizowanych w sołectwach naszej gminy. Na spotkaniach w sołectwach Ekodoradcy pomagają wypełniać wnioski o dofinansowanie do obecnie prowadzonych programów. Dzięki temu mieszkańcy którzy nie mogą stawić się w tym celu w Urzędzie Miasta i Gminy, mogą złożyć dokumenty podczas spotkania w sołectwie.

Obecnie realizowane są programy, takie jak:

  • Dotacja celowa na dofinansowanie wymiany kotłów i pieców na terenie Gminy Skawina.
  • Program STOP SMOG dofinansowanie w wysokości 90% na wymianę starego kotła na paliwa stałe oraz m.in. ocieplenie ścian, strychu, piwnic, wymianę okien i drzwi  w budynkach jednorodzinnych. Pomoc dedykowana jest osobom, które osiągają niskie dochody.
  • Program Czyste Powietrze, który obejmuje termomodernizację budynku oraz wymianę źródła ciepła, a także daje możliwość uzyskania dotacji oraz pożyczki na preferencyjnych warunkach na wykonanie inwestycji. 
  • Program Czysta Energia Blisko Krakowa (obecnie prowadzony jest nabór wniosków na solary, kotły na pellet oraz pompy ciepła).

Ponadto mieszkańcy mogą zasięgnąć informacji na temat:

  • Ulgi termomodernizacyjnej, odliczenie wydatków poniesionych na wymianę źródła ciepła (w tym z gazowego na gazowe), ocieplenie budynku, wymianę okien i drzwi itd. od podatku w PIT.
  • Programu Mój Prąd - dofinansowanie w formie dotacji do mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Ekodoradcy są odpowiedzialni również za edukacja ekologiczną mieszkańców, podczas wizyt domowych doradzają przy wyborze najbardziej efektywnych energetycznie rozwiązań dla danego budynku (wykonywanie ocen energetycznych w budynkach przez gminnego audytora). Prowadzą również działania edukacyjne w placówkach oświatowych, badania spirometryczne w szkołach, konkursy ekologiczne. Od kilku lat organizują wydarzenia takie jak: targi ekociepła, akcja pn. “wymień odpad na sadzonkę”.

Ponadto Referat Efektywności Energetycznej cyklicznie wydaje gazetkę referatową, w której znajdują się informacje na temat obecnie prowadzonych naborów wniosków, nowinek technologicznych w zakresie termomodernizacji i odnawialnych źródeł energii oraz podsumowania przeprowadzonych przez Ekodoradców działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Gminie Skawina.

Na podstawie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska, pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza (WOP), Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie wraz ze Strażą Miejską są upoważnieni do przeprowadzania kontroli palenisk w budynkach domów jednorodzinnych oraz w obiektach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, na terenie Gminy Skawina. Kontrole przeprowadzane są na zgłoszenie oraz rutynowo, w przypadkowych budynkach. Mają charakter edukacyjny i pozwalają na bezpośrednie spotkanie z osobą, która dotychczas nie była zainteresowana pozbyciem się “kopcącego problemu”. W czasie, gdy straż miejska pobiera próbkę popiołu, ekodoradca wyjaśnia, dlaczego warto skorzystać z dofinansowania, jakie kwoty przysługują danemu mieszkańcowi oraz deklaruje chęć pomocy i poprowadzenia go przez cały proces pozyskiwania dotacji. Dzięki temu informacje o walce o czyste powietrze docierają w Skawinie nawet do osób, które nie śledzą informacji w internecie, nie odbierają telefonów oraz nie czytają ogłoszeń.


Źródło : OP