Co najlepiej wygląda w lesie? Stara lodówka! Co sprawia największą radość ludziom relaksującym się na łonie natury? Podziwianie gruzu, dachówki i worków po cemencie. Po czym chodzi się najlepiej w plenerze? Oczywiście po oponach, starych meblach i butelkach! Słuchanie ptaków w lesie zawsze jest przyjemniejsze, gdy możemy usiąść na porozrzucanym wszędzie styropianie.

Powyższy akapit może wydawać się kiepskim żartem, ale niektóre osoby naprawdę tak myślą. A przynajmniej zachowują się, jakby tak myślały. Widać to po rosnącej liczbie dzikich wysypisk i tym, co się na nich znajduje. Z reguły są to odpady wielkogabarytowe i poremontowe, opony samochodowe, również szklane i plastikowe butelki, opakowania z papieru, worki foliowe i zwykłe śmieci zmieszane.

A może zamiast do lasu, lepiej wyrzucić do kosza?

Przypominamy, że w ramach działającego systemu gospodarowania odpadami każdy mieszkaniec może oddać firmie odbierającej odpady komunalne dowolną ilość odpadów zmieszanych i segregowanych, w terminie harmonogramu ich odbioru. Cztery razy w roku, wprost z nieruchomości są odbierane bez ograniczeń odpady wielkogabarytowe: stare meble, wykładziny, sprzęt AGD. Odpady wielkogabarytowe, gruz budowlany, opony i inne wysegregowane odpady, w tym polakierowane drewno, opakowania po farbach i lakierach można również przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skawinie, przez 6 dni w tygodniu. Warunkiem przyjęcia odpadów do Punktu jest posegregowanie komunalnych odpadów.

Część zaśmieconych terenów to tereny gminne, zarządców dróg, zarządców lasów oraz właścicieli nieruchomości – osób fizycznych i podmiotów. Obowiązek uporządkowania terenu spoczywa na jego właścicielu lub zarządcy. Gmina sprząta te tereny oraz wzywa do uprzątnięcia pozostałych właścicieli lub zarządców.


"Syzyfowe prace” mieszkańców

To od nas i TYLKO OD NAS zależy, czy otaczające nas środowisko nie będzie zaśmiecone. Części mieszkańców naszej Gminy nie jest obojętne to, jak wygląda ich okolica i decydują się posprzątać tereny zaśmiecone przez innych "użytkowników”. Stąd też akcje organizowane przez Sołectwo Radziszów, Sołectwo Krzęcin, Sołectwo Rzozów, Stowarzyszenie Miłośników Doliny Cedronu, grupę ochotników sprzątającej w Lesie Bronaczowa, grupę ochotników z LKS Borkowianka, grupę ochotników z Borku Szlacheckiego oraz grupę sprzątającą teren Starorzecza Skawinki. Za wszystkie działania sprzątających wolontariuszy bardzo, bardzo dziękujemy.

Jednak utrzymanie porządku i czystości wymaga zaangażowania wszystkich mieszkańców, bez wyjątku. Chcemy aby Nasza Gmina była przyjazna dla środowiska, nie zaśmiecona. Przecież nie tam jest czysto, gdzie się dużo sprząta, lecz tam gdzie się nie śmieci.

Nie podrzucajmy śmieci, dbajmy o porządek w naszej Gminie, zapewnijmy sobie samym i przyszłym pokoleniom dobro w postaci czystych lasów, rzek i pięknej przyrody.


Źródło: OŚ / BB