Gmina Skawina realizuje program “Czysta Energia Blisko Krakowa”. W ramach programu można uzyskać 50-procentowe dofinansowanie do montażu kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Program dobiega końca i jeżeli mieszkańcy rozważają zainstalowanie odnawialnych źródeł energii, to jest to ostatni moment, by złożyć wniosek o wsparcie finansowe.

Dlaczego warto skorzystać z dofinansowania?
Odnawialna energia jest ekologiczna i darmowa. Dzięki dofinansowaniu w ciągu kilku lat mieszkańcy mogą wyjść na plus z tytułu oszczędności na rachunkach za ciepłą wodę lub ogrzewanie. Bez wsparcia finansowego ten zysk nastąpiłby później.

Dofinansowanie wynosi około 50% kosztu zakupu i zainstalowania urządzenia. Każdy mieszkaniec może otrzymać wsparcie finansowe, decyduje jedynie kolejność zgłoszeń, kryterium dochodowe lub wielkość rodziny nie mają tutaj znaczenia. Zakup i instalacja odnawialnych źródeł energii będą leżały po stronie wykonawcy, który umówi się z mieszkańcem na spotkanie w dogodnym dla niego terminie, sprawdzi, czy dom jest gotowy na instalację, a następnie po dokonaniu reszty formalności, szybko i sprawnie zamontuje urządzenie.

Odnawialne źródła energii będą objęte gwarancją przez 5 lat. Oznacza to, że przez ten czas gmina weźmie na siebie ciężar naprawy i serwisowania urządzeń.

Instalacje kolektorów słonecznych będą służyć mieszkańcom naszej Gminy do ogrzewania wody na potrzeby prywatnych gospodarstw domowych pokrywając w ten sposób około 60-70% procent zapotrzebowania na ciepłą wodę w skali roku. Posiadanie takiej instalacji to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy oraz ochrona środowiska poprzez redukcję emisji szkodliwych substancji powstających na skutek tradycyjnego podgrzewania wody przez kotły na paliwo stałe.

Powietrzne pompy ciepła do podgrzania wody użytkowej i ogrzania domów wykorzystują energię cieplną pobraną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Zasada działania opiera się ona na ciągłych przemianach fizycznych (sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu i skraplaniu), które umożliwiają transport ciepła z miejsca jego pozyskania do odbiornika położonego powyżej.

Dofinansowanie można uzyskać zgłaszając się do Wydziału Ochrony Powietrza. Koordynatorem projektu jest LGD Blisko Krakowa.

Projekt “Czysta Energia Blisko Krakowa” jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020.