20 placówek a w nich ponad 4000 uczestników (przedszkolaków, uczniów i nauczycieli a przy okazji też rodziców) przez 20 dni maja od 4 do 31 będzie aktywnie podróżowało do i z szkoły/przedszkola NIE samochodem a rowerem, hulajnogą, na deskorolce. Tym samym pragniemy ogłosić, że już lada dzień Skawina po raz szósty weźmie udział w kampanii Rowerowy Maj! 

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.

- Rowerowy Maj 2022 to ponad 4000 uczestników, w 2018 r. było ich zaledwie 188! To się nazywa postęp. Przypominam sobie jak w 2019 r. dziękowałem uczestnikom za hart ducha i nieustępliwość mimo śniegu, deszczu i mgły, bo taki był początek maja. Dziś stajemy do kampanii po raz szósty, cieszę się że będzie to rowerowy rok dla Skawiny, teraz Rowerowy Maj, w sierpniu Tour de Pologne, we wrześniu spotkany się na Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Zawsze w licznym gronie mieszkańców! – powiedział Norbert Rzepisko Burmistrz Skawiny.

Pomysłodawcą akcji jest miasto Gdańsk. Po raz pierwszy mamy tak liczne grono uczestników. Ogromnie się cieszymy. Miło nam również ogłosić, że sponsorem głównym kampanii została firma Valsir. Akcję wspierają również firmy: Grana, Konstruktion, MC Learning Centre, Koleje Małopolskie. Partnerami są skawińskie instytucje: Centrum Kultury i Sportu, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Straż Miejska. 

- Cieszę się, że kampania ma sponsora głównego firmę Valsir oraz grono sponsorów, którzy wraz z miastem zachęcają dzieci do aktywności. Od lat stawiamy na promocję zrównoważonego transportu - to nasz przyszłość. Dziś dzieci dojeżdżają do szkoły rowerem, a jutro pojadą do pracy w ten sam sposób – dodaje burmistrz Rzepisko.


Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody. Nagrodzone zostaną też przedszkola i szkoły z największą frekwencją. 

Niech ta zabawa przyniesie Wam ogrom satysfakcji, sportową rywalizację w duchu fair play a w efekcie przekona do aktywnych podróży w kolejnych miesiącach!


„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 -2020”


Źródło: RS/PSW