Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 1,4 mld zł na dotacje do wymiany kopciuchów, stolarki okiennej i drzwiowej oraz rekuperacji w domach wielorodzinnych. Na czym polega program ciepłe mieszkanie? Ciepłe Mieszkanie to program dopłat do termomodernizacji mieszkania - wymianę źródła ciepła, wymianę okien itp. Chcesz wiedzieć więcej odwiedź Wydział Ochrony Powietrza Rynek 12 (wejście o ul. Krzywej) - zapraszamy!

Dla kogo ?

dla osób fizycznych, posiadających tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym położonym na terenie Gminy Skawina oraz spełniających kryteria dochodowe dla poszczególnych poziomów dofinansowania

Na co?

Dofinansowanie przyznaje się beneficjentowi  na demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego, które zostały zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz:

• zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (dalej cwu) albo
  • podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku, spełniającego wymagania, o których mowa w §4 regulaminu, dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):
  • demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu w lokalu mieszkalnym, instalacji gazowej od przyłącza gazowego / zbiornika na gaz do kotła,
  • zakup i montaż okien w lokalu mieszkalnym lub drzwi oddzielających lokal od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż),
  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w lokalu mieszkalnym,
  • dokumentacja projektowa dotycząca powyższego zakresu.

Jaki poziom dofinansowania?

1. jeżeli  dochód roczny  nie przekracza kwoty 120 000 zł

to dofinansowanie wynosi do 35% faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia realizowanego przez beneficjenta końcowego, nie więcej niż 17 500 zł na jeden lokal mieszkalny, w budynku wielorodzinnym.

1. jeżeli przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty:

a) 1 673 zł w gospodarstwie wieloosobowym,

b) 2 342 zł w gospodarstwie jednoosobowym

to dofinansowanie wynosi do 65% faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia realizowanego przez beneficjenta końcowego, nie więcej niż 26 900 zł na jeden lokal mieszkalny, w budynku wielorodzinnym.

a) 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym,

b) 1 260 zł w gospodarstwie jednoosobowym

to dofinansowanie wynosi do 95% faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia realizowanego przez beneficjenta końcowego, nie więcej niż 39 900 zł na jeden lokal mieszkalny, w budynku wielorodzinnym.

Otrzymanie dofinansowania na zakup i montaż indywidualnego źródła ciepła w lokalu mieszkalnym nie jest możliwe w przypadku, gdy dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym znajduje się lokal, którego dotyczy wniosek, istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej i dostarczania ciepła z sieci ciepłowniczej lub jest on podłączony do sieci ciepłowniczej.

Podstawą otrzymania dofinansowania jest demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego oraz zakup i montaż źródła ciepła. Bez tego nie można składać wniosku na pozostałe elementy.

Nabór wniosków rozpoczął  się 23.05.2022 r. i trwać będzie do odwołania. Wnioski dostępne są w Wydziale Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie (Rynek 12, wejście od ul. Krzywej) oraz  poniżej.

Wnioski składać można na Dzienniku Podawczym UMiG w Skawinie (ul. Rynek 14, pok. 1, parter) - oraz za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - ePUAP.  Wszelkich informacji udziela pracownik Referatu Efektywności Energetycznej  Wydziału Ochrony Powietrza - ekodoradca Krzysztof Szulada tel. 12 2770 014.