W 2022 r. przeprowadzone zostały badania natężenie ruchu rowerowego w Małopolsce. Ile osób korzystało z tras rowerowych? Jak zwiększyła się dostępność zasobów naturalnych i kulturowych? Jakie są w końcu rekomendacje na kolejne lata? O tym wszystkim możemy przeczytać  w raporcie opracowanym na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przez Utila i EU-Consult,.

Niewątpliwie mówimy o  zwiększającej się każdego roku liczbie rowerzystów. Budowane są nowe odcinki, poprawie się dostępność a zwiększające się bezpieczeństwo rowerzystów zachęca do aktywnego wypoczynku oraz zmiany codziennych nawyków. Taki trend jest również bardzo wyraźnie zauważalny w naszej gminie. Efekt - mamy w Małopolsce coraz więcej rowerzystów - mówi Tomasz Ożóg z-ca burmistrza Skawiny
Celem zleconych badań było oszacowanie liczby osób korzystających z tras rowerowych oraz porównanie tej liczby z wartością bazową. By to się udało konieczne było przygotowanie aktualizacji inwentaryzacji tras i szlaków rowerowych. Dzięki temu wiemy, że suma wszystkich tras i szlaków rowerowych w 2022 r. wyniosła 9 348 km km. Pojawiły się uzupełnienia odcinków VeloMałopolska (dodatkowe 152 km), dokończone zostały niektóre projekty w ramach RPO WM 2014-2020 (34 km) oraz wybudowano nowe, lokalne trasy rowerowe (265 km).

W raporcie wyszczególnionych zostały 264 szlaków rowerowych wytyczonych przez PTTK ze wskazaniem stopnia trudności – dokonała baza wiedzy. Co ciekawe łączna długość wszystkich szlaków PTTK (strony 35-41) na terenie województwa małopolskiego wynosiła w 2022 r. 4158 km. To o 491 km mniej niż w raporcie z 2021 roku, co wynika z usunięcia lub przeniesienia do innej kategorii części tras. To wbrew pozorom bardzo dobra informacja ponieważ pokazuje, że prowadzona jest bieżąca inwestycja szlaków.  Zarówno eksperci jak i przedstawiciele gmin byli zgodni w ocenie spójność tras rowerowych w województwie małopolskim dając ocenę średnią. Wpływ na taką ocenę miały trwające rozbudowy i modernizacje sieci tras i szlaków rowerowych oraz potrzeba dokończenia odcinków tras VeloMałopolska.

Jakie było natężenie ruchu rowerowego w Małopolsce w 2022 r.?

W 2021 roku łączna liczba osób korzystających z tras rowerowych w województwie małopolskim wyniosła aż 1 414 113 osób. W 2022 roku nastąpił wzrost o 250 000 rowerzystów, wyniki pomiarów wskazują 1 686 886 osób na szlakach i ścieżkach.

Jakie będą wyniki w 2023 r.?
Na te wyniki musimy jeszcze poczekać. Zapraszamy do zapoznania się z raportem.

Źródło: RS/PSW