Wiosną i latem często spotykamy młode zwierzęta, które wydają się porzucone i bezbronne. Ale uwaga – zazwyczaj nie potrzebują naszej pomocy! Często taka „pomoc” może im bardziej zaszkodzić niż pomóc.


Młode ptaki poza gniazdem – to normalne

W Polsce wiele ptaków, jak kosy, kwiczoły, sroki, gawrony czy kawki, opuszcza gniazdo, zanim nauczy się dobrze latać. Takie ptaki nazywamy podlotami. Można je spotkać np. w parkach i na trawnikach.

Jeśli znajdziesz podlota, który wygląda zdrowo, najlepiej po prostu go obserwuj. Zazwyczaj wkrótce przyleci rodzic i go nakarmi. Dopiero jeśli przez dłuższy czas nikt się nie pojawi, można myśleć o interwencji.


Ukryte młode ssaki – nie są same!

Sarny, zające i inne dzikie ssaki często zostawiają swoje młode ukryte w trawie. To ich sposób na przetrwanie – dzięki temu drapieżniki ich nie zauważają. Matka w tym czasie żeruje w pobliżu i co jakiś czas wraca do młodego.

Jeśli zobaczysz takie zwierzę i nie wygląda ono na chore ani ranne – nie dotykaj go, nie płosz i po prostu odejdź.


Nie zabieraj zwierząt do domu

Młode zwierzęta często wzbudzają naszą troskę, ale zabranie ich do domu to duży błąd. Rodzice mogą ich potem nie odnaleźć, a zwierzę wychowane przez człowieka może nie przystosować się do życia na wolności. Może nie umieć zdobywać pożywienia, bać się ludzi albo wręcz przeciwnie – nie znać zagrożeń.


Kiedy naprawdę trzeba pomóc?

Jeśli zwierzę jest ranne, bardzo chude, wyziębione lub widać, że potrzebuje pomocy – nie próbuj działać sam. Zgłoś to do specjalistów, np. ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt. Tylko osoby z doświadczeniem mogą dobrze zająć się takim przypadkiem i przygotować zwierzę do powrotu na wolność.

Odchowanie młodego osobnika to ciężka i odpowiedzialna praca wymagająca dużego doświadczenia, aby mogła zakończyć się powodzeniem. W myśl art. 5 pkt 13 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 1098) leczeniem i rehabilitacją dzikich zwierząt wymagających okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego zajmują się ośrodki rehabilitacji zwierząt: wykaz  ośrodków rehabilitacji zwierząt. To z tymi podmiotami należy kontaktować się w celu rozwiania wątpliwości w zakresie sposobu postępowania ze znalezionym zwierzęciem i ustalenia dalszych działań.



Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska