Konsekwencje zmian klimatycznych są już odczuwalne na całym świecie - ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak fale upałów, susze hydrologiczne, powodzie, ciepłe zimy stają się coraz częstsze, również w Polsce.
Aby spowolnić wzrost średniej globalnej temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza konieczne jest wprowadzenie działań mających na celu uzyskanie neutralności klimatycznej już do roku 2050. Cel ten zapisany w Porozumieniu Paryskim został podpisanym przez 195 krajów, w tym Unię Europejską.
W wypełnieniu tych założeń wspierają Doradcy Energetyczni działający w ramach ogólnopolskiego Projektu Doradztwa Energetycznego.
Głównym celem Projektu jest wspieranie transformacji w kierunku niskoemisyjnej, a docelowo zeroemisyjnej i odpornej na zmiany klimatu gospodarki. Projekt promuje czystą i sprawiedliwą transformację energetyczną, rozwój zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarkę o obiegu zamkniętym, działania na rzecz łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do nich, a także zrównoważoną mobilność.
Aktualnie w WFOŚiGW w Krakowie zatrudnionych jest 6 Doradców Energetycznych, którzy działają na terenie województwa małopolskiego, świadcząc nieodpłatnie konsultacje z ww. zakresu poprzez:
- Działania edukacyjne.
- Działania informacyjno-promocyjne.
- Działania szkoleniowe.
- Usługi doradcze w zakresie inwestycji.
- Usługi doradcze dot. dostępnych źródeł finansowania inwestycji.
Projekt skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców, m.in. osób fizycznych (w tym dzieci i młodzieży), przedsiębiorców, władz lokalnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Projekt Doradztwa Energetycznego finansowany jest ze środków FEnIKS 2021-2027 i realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z 16 Partnerami (wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej).
Zapraszamy do kontaktu: doradztwo@wfos.krakow.pl
Więcej informacji dostępnych TUTAJ.