Wczoraj w godzinach popołudniowo-wieczornych Straż Miejska w Skawinie otrzymała zgłoszenie o pojawieniu się białej piany w Kanale Łączańskim na wysokości ul. Pileckiego w Skawinie. Na miejsce natychmiast zostały wezwane odpowiednie służby: Straż Miejska, Policja, Straż Pożarna oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Podczas wizji lokalnej stwierdzono wypływ białych, pieniących się ścieków z betonowego wylotu w rejonie ul. Ofiar Katynia w Skawinie, którym odprowadzana jest deszczówka ze Strefy Gospodarczej w Kopance. Po przybyciu na miejsce przedstawiciele WIOŚ wykonali analizy fizykochemiczne, a także pobrali próbki do szczegółowych badań laboratoryjnych, które pozwolą ustalić skład zanieczyszczenia.
O sprawie poinformowano Centrum Zarządzania Kryzysowego, Państwową Straż Pożarną i PGW Wody Polskie, które zapowiedziały dalsze działania w terenie. Inspektorat prowadzi dalsze czynności wyjaśniające i na bieżąco monitoruje sytuację.
Po wstępnych badaniach stwierdzono, że substancja nie ma charakteru ropopochodnego. Gmina Skawina ściśle współpracuje ze wszystkimi służbami i instytucjami, w tym z PGW Wody Polskie w celu wyjaśnienia przyczyny powstania tej sytuacji.
Informujemy również, że służby Urzędu Miasta i Gminy Skawina, w tym Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia przystąpiły do monitorowania terenu.
Uspokajając mieszkańców – substancje zaobserwowane w Kanale Łączańskim nie mają wpływu na stan i jakość wody ujmowanej przez Stację Uzdatniania Wody (SUW) w Skawinie. Ujęcie wody, z którego zaopatrywani są mieszkańcy Miasta i Gminy Skawina, znajduje się na rzece Skawinka i nie posiada hydraulicznego połączenia z Kanałem Łączańskim.
Obecnie Policja, WIOŚ oraz PGW Wody Polskie prowadzą czynności wyjaśniające, które mają na celu ustalenie przyczyn powstania tej sytuacji. Aktualnie z betonowego wylotu nic nie wypływa i nie ma już białej piany. O wszelkich nowych ustaleniach będziemy Państwa informować na bieżąco.
Dziękujemy wszystkim służbom oraz przede wszystkim naszym mieszkańcom za szybką reakcję – to kolejny dowód na to, że dbałość o środowisko jest dla nas wszystkich bardzo istotna.