W autobusach komunikacji miejskiej w ostatnim czasie zostały uruchomione nowe urządzenia do sprzedaży biletów krótkookresowych. E-biletomaty NIE drukują biletów papierowych, ale automatycznie je kasują oraz przypisują do środka płatniczego pasażera.


Jak kupić bilet?


Sam proces zakupu biletu nie różni się znacząco od dotychczasowego. Należy wybrać rodzaj biletu, który chcemy zakupić oraz przeprowadzić transakcje. Wystarczy zbliżyć do urządzenia kartę płatniczą, telefon lub zegarek z funkcją płatności. Jeśli płatność przebiegnie pomyślnie, ekran podświetli się na zielono. W przypadku niepowodzenia, czyli czerwonego komunikatu, z konta nie zostanie pobrana żadna kwota. W takim przypadku należy spróbować jeszcze raz.


E-biletomat NIE drukuje biletów papierowych!

Urządzenie przypisuje zakupiony bilet do konkretnej karty płatniczej lub w przypadku urządzeń elektronicznych do wirtualnej karty w systemie sprzedaży biletów, szyfrując go w sposób zapewniający bezpieczeństwo transakcji.


Kontrola biletu


Podczas kontroli biletu wystarczy przyłożyć swoją kartę płatniczą do czytnika kontrolerskiego. Kontroler nie ma dostępu do danych karty – służy ona jedynie do potwierdzenia posiadania biletu, identyfikując przypisany do nośnika pasażera bilet w systemie sprzedaży. Numer twojej karty w procesie zakupu zostaje w bezpieczny sposób zaszyfrowany.


Jak sprawdzić ważność biletu?


Ważność biletu możesz w każdej chwili sprawdzić w e-biletomacie. Wystarczy na ekranie głównym wybrać opcję „Sprawdź swoje bilety” w prawym dolnym rogu, a następnie zbliżyć kartę, telefon lub zegarek. Po chwili na ekranie pojawi się informacja o twoim bilecie.


Po szczegółowe informacje zapraszamy TUTAJ.


Źródło: Kraków.pl/ ZTP Kraków

Źródło zdjęcia: Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie