22 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Dzień Ziemi. Nie inaczej jest w Polsce i naszej gminie. Wasze zaanagżowanie w akcję: „Posprzątaj z nami Małopolskę” zasługuje na wielkie brawa i podziękowania. Swoją postawą pokazujecie kolejnym pokoleniem co ważne! W mieście i sołectwach - liczba organizacji i podmiotów, które działały budzi podziw.

Do działania przystąpili:

18. Sołectwo Facimiech,
  19. Sołectwo Jaśkowice,
  20. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach,
  21. Anglosas Szkoła Języków Obcych.

Zainteresowanie akcją jest duże, a z roku na rok uczestników przybywa. W ubiegłym roku na terenie Gminy Skawina, w działania zaangażowało się 16 podmiotów. W tym roku było już 21. Branie czynnego udziału w akcji to przede wszystkim rozpowszechnienie świadomości ekologicznej i zwrócenie uwagi, jak ważne jest środowisko naturalne. To zmiana nawyków w codziennym życiu i umiejętne gospodarowanie odpadami.  Liczba zebranych śmieci wciąż pokazuje skalę problemu, co oznacza, że nie wszyscy zdają sobie sprawę ze szkody, jaką sami sobie czynią. Pamiętajcie! Miejsce odpadów jest w koszu! Jeśli robicie piknik w lesie, posprzątajcie po sobie! Skoro dało się przynieść napoje, to też da się odnieść butelki i puszki do najbliższego kosza.

Do akcji sprzątania gminy włączyli się również pracownicy skawińskiego urzędu. Zaopatrzeni w worki i rękawiczki podjęli się sprzątania Błoń Skawińskich – pięknego, malowniczego miejsca spacerów, przejażdżek rowerowych i wspólnych spotkań. Niestety tam również, co może dziwić, znajdowały się stosy odpadów. Dominowały puszki, butelki po alkoholu, nie zabrakło również opon, sprzętów AGD, zużytej elektroniki i przeterminowanych leków. Uzbierało się kilkanaście worków – a przecież większość z tych rzeczy mogła trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Akcja „Posprzątaj z nami Małopolskę!” zorganizowana została przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Lokalne wsparcie, w postaci worków, rękawiczek i koordynacji akcji zapewnił Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. Odpady zebrane przez mieszkańców zostały odebrane przez Miejski Zakład Usługowy w Skawinie.

Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy!