Od 14 maja wszyscy mieszkańcy Małopolski, którzy ukończyli 16 lat, mogą oddać swoje głosy na projekty w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. W tym roku przyjęto do głosowania rekordową liczbę zadań – jest ich aż 234. Głosowanie trwa do 14 czerwca, a wyniki poznamy do 22 października.

8 minut, to średni czas dotarcia ambulansu w mieście, 15 minut poza miastem, 4 minuty to statystyczny czas od zatrzymania krążenia do zaistnienia nieodwracalnych zmian w mózgu. Zwiększyć przeżywalność nawet do 75% może użycie defibrylatora AED - urządzenia służącego do ratowania życia, z którego w chwili zagrożenia może skorzystać każdy z Nas! Zadanie zakłada zakup i montaż na zewnątrz budynków ogólnodostępnych 14 zestawów AED na terenie powiatu krakowskiego w gminach: Czernichów, Jerzmanowice-Przeginia, Liszki, Skawina, Słomniki, Wielka Wieś i Zielonki oraz darmowe szkolenia z pierwszej pomocy i obsługi AED dla mieszkańców.

Jak zagłosować?

Wszyscy mieszkańcy Małopolski, którzy ukończyli 16 lat i zamieszkują na terenie subregionu Krakowski Obszar Metropolitarny, czyli obszar powiatu krakowskiego, miechowskiego, proszowickiego lub wielickiego mogą oddać swoje głosy na zadanie #4minuty - podłącz i ratuj! Sieć ogólnodostępnych AED na terenie powiatu krakowskiego, w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Najszybciej można zagłosować w następujący sposób:

  • GŁOSOWANIE TRADYCYJNE - można również wypełnić Kartę do głosowania a następnie przekazać ją najbliższemu koordynatorowi zadania, wysłać pocztą na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Pamiętajmy! Każdy uprawniony mieszkaniec ma tylko 1 głos, co oznacza, że może zagłosować tylko na 1 zadanie z subregionu, w którym mieszka!

Więcej szczegółowych informacji: strazacymalopolska.org.pl oraz bo.malopolska.pl

W przypadku nagłego zatrzymania krążenia kluczowym czynnikiem jest czas! Może ono wystąpić wszędzie, z wielu powodów. Z użyciem defibrylatora AED możemy udzielić pierwszej pomocy i uratować ludzkie życie!


Źródło: Stowarzyszenie #StrażacyMałopolska/BZK