
Od maja br. w Gminie Skawina realizowany jest pilotażowy pogram pn. Lokalne Sieci Adaptacji (LSA). Czym jest LSA? Jak działa? Kto może się w nią zaangażować? Odpowiedzi na te wszystkie pytania postaramy się udzielić już w najbliższą środę: 14 lipca o godz. 18.00, podczas spotkania informacyjnego i inicjującego dialog pomiędzy poszczególnymi partnerami Skawińskiej Lokalnej Sieci Adaptacji.
Pandemia uświadomiła nam złożoność problemów związanych z radzeniem sobie w kryzysie, łagodzeniem jego skutków, a docelowo przywracaniem “normalności” lub budowaniem nowych standardów. Ten trudny czas pokazuje, że sektor publiczny nie jest w stanie samodzielnie radzić sobie z tak rozległymi i skomplikowanymi problemami.
Organizacje pozarządowe, obywatele, sektor prywatny oraz samorządy pokazały, że posiadają potencjały i zasoby (wiedzę, kompetencje, pomysły, sieci kontaktów, ręce do pracy, budynki, środki transportu, wyposażenie itp.) oraz wielką chęć pomagania innym, którą można spożytkować na rzecz lokalnej społeczności. Obserwowaliśmy spontaniczne akcje szycia maseczek, dostarczania żywności, opieki nad dziećmi, wsparcia seniorów i setki innych inicjatyw.
Pomysł Lokalnej Sieci Adaptacji z jednej strony, to odpowiedź na potrzeby (jak wesprzeć naszą lokalną społeczność w kryzysie, po kryzysie, ale także w „normalnych czasach”), a z drugiej strony, LSA to koncepcja wykorzystania potencjału lokalnych partnerów i ich chęci do działania.
LSA opera się na dialogu, a w jego wyniku współpracy – koordynowanej przez samorząd gminny – pomiędzy partnerami. Potencjalni Partnerzy to m.in.: podmioty społeczne: organizacje pozarządowe, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, Koła Gospodyń Wiejskich oraz grupy mieszkańców, lokalni liderzy/aktywiści; podmioty prywatne: szeroko pojmowani przedsiębiorcy, rolnicy; pomioty publiczne: organy samorządu lokalnego, urząd gminy/miasta, instytucje kultury, szkoły oraz inne samorządowe jednostki organizacyjne.
LSA to otwarta sieć, gdzie każdy partner pełni istotną rolę w swoim obszarze działalności. Przynależność do LSA jest dobrowolna, a jej funkcjonowanie opiera się na lokalnych więzach i wzajemnym zaufaniu. Partner LSA w formule dialogu określa zakres i charakter swego zaangażowania; udostępnia stosowne zasoby. W ramach sieci ważne jest zachowanie podmiotowości i autonomii każdego z Partnerów LSA. Dla efektywnej współpracy Partnerzy działają z poszanowaniem zasad: dobrowolności (zależy od woli zainteresowanego podmiotu); otwartości (Partnerem LSA może być każdy); zaufania (partnerzy mogą na sobie polegać), integracji; dialogu; współpracy i współzarządzania.
Pierwszym krokiem powinien być przegląd potencjałów, którymi dysponują Partnerzy i stworzenie tzw. „bazy zasobów lokalnych”. W zależności od specyfiki partnerów będą to:
- Zasoby ludzkie - ilość zasobów ludzkich, tj. pozostających w dyspozycji Partnera pracowników/współpracowników, wolontariuszy, gotowych do pracy, kompetencje, umiejętności i postawy, w tym: kapitał społeczny (tj. zaufanie, wizerunek, rozróżnialność społeczna, zakorzenienie społeczne, wiedza) oraz doświadczenie i kreatywność.
- Zasoby rzeczowe - materialne środki działania takie jak sprzęt, wyposażenie, środki transportu, narzędzia pracy, budynki, grunty.
- Zasoby finansowe - środki finansowe, możliwości pozyskiwania funduszy.
- Zasoby organizacyjne - przyznane prawem możliwości i instrumenty działania, zdolność do korzystania z zasobów innych jednostek (sieci współpracy, porozumienia, kontakty nieformalne), zasoby informacyjne (bazy danych, statystyki, dostęp do wiedzy).
Wiedza o swoich zasobach umożliwi współpracę na różnych płaszczyznach, często wychodzących znacznie dalej niż sytuacje kryzysowe.
LSA może przynieść wymierne korzyści całej społeczności lokalnej, w tym w szczególności:
- dla lokalnych Partnerów LSA działanie w ramach LSA to pokazanie, że jest się częścią lokalnego środowiska (identyfikacja z otoczeniem); że celem ich działania nie jest tylko zysk lub realizacja własnych partykularnych interesów, ale także działanie dla dobra lokalnej społeczności;
- dla lokalnej społeczności - to adresat wszystkich działań LSA; uzyskuje pomoc, gdy ona jest najbardziej potrzebna, ale też budowanie poczucia przynależności, a przez to animowanie i wzmacnianie społeczności lokalnej;
Dzięki LSA powstaje więź, zarówno w jej ramach, jak i pomiędzy członkami lokalnej społeczności. LSA oprócz swej podstawowej funkcji, jaką jest wspieranie działań w ramach systemu zarządzania kryzysowego, pozwala także realizować cele wpisujące się w budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
Więcej informacji o funkcjonowaniu Lokalnej Sieci Adaptacji będzie można uzyskać na spotkaniu informacyjnym:
KIEDY: 14 lipca br. godz. 18.00
GDZIE: sala obrad skawińskiego ratusza.
Podczas spotkania prosimy o przestrzeganie aktualnie obowiązującego reżimu sanitarnego
Źródło: PSW