Uprzejmie informujemy, że przyjmowane są ostatnie wnioski na instalację kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Dofinansowanie wynosi 50% kosztów instalacji. Osoby zainteresowane montażem instalacji odnawialnych źródeł energii mają ostatnią szansę na złożenie wniosku.

Ankiety zgłoszeniowe zbierane będą do wyczerpania miejsc określonych umową o dofinansowanie projektu. Przypominamy, że o możliwości udziału w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń oraz pozytywny wynik oceny technicznej przeprowadzanej przez wykonawcę.

Instalacje kolektorów słonecznych będą służyć mieszkańcom naszej gminy do ogrzewania wody na potrzeby prywatnych gospodarstw domowych, pokrywając w ten sposób około 60-70% zapotrzebowania na ciepłą wodę w skali roku. Posiadanie takiej instalacji to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy oraz ochrona środowiska poprzez redukcję emisji szkodliwych substancji powstających na skutek tradycyjnego podgrzewania wody przez kotły na paliwo stałe.

Pompa ciepła to niskotemperaturowe urządzenie do ogrzewania centralnego i wody użytkowej wykorzystujące energię cieplną, której ogromne ilości znajdują się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza i wody. Zasada jego pracy opiera się na typowych przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu, skraplaniu oraz rozprężaniu. Dodatkowo, pompa ciepła do ogrzewania wody użytkowej może być alternatywą dla osób, które z przyczyn technicznych (np. kierunek dachu) nie mogą pozwolić sobie na montaż paneli słonecznych.

Projekt pod nazwą „Czysta Energia Blisko Krakowa” realizowany jest przez pięć Partnerskich Gmin Powiatu Krakowskiego: Czernichów, Liszki, Skawinę, Świątniki Górne oraz Zabierzów. Liderem projektu jest stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Blisko Krakowa. Projekt umożliwi pozyskanie dofinansowania w ramach Działania 4.1. Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, Poddziałanie 4.1.1. Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM).

Na wszelkie pytania związane z trwającym naborem wniosków oraz realizowanymi projektami odpowiedzi udzieli inspektor Dawid Kapusta - pracownik Wydziału Ochrony Powietrza Referatu Efektywności Energetycznej Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, tel.: 12 277 01 67, e-mail: d.kapusta@gminaskawina.pl.


Źródło: OP