
Gmina Skawina od lat podejmuje działania mające na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi oraz promowanie akcji informujących o konsekwencjach nadmiernej konsumpcji alkoholu. Jednym z takich działań jest dołączenie do kampanii “Ogranicz dostępność alkoholu”.
Celem akcji jest zachęcanie samorządów do podjęcia szeroko zakrojonych działań prozdrowotnych mających ograniczyć dostępność i zmniejszyć konsumpcję alkoholu na terenie całej miejscowości. Proponowane przez organizatorów kampanii działania zostały już wprowadzone na terenie gminy Skawina w ciągu ostatnich lat. To między innymi ograniczenie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży między godziną 22.00 a 5.00. (do 2020 r. gmina Skawina jako jedna ze 162 gmin spośród 2477 w skali całego kraju skorzystała z takiej możliwości). Wprowadzenie tego przepisu przyniosło pozytywne skutki. Jak wynika z danych otrzymanych z Komisariatu Policji w Skawinie i Straży Miejskiej w Skawinie, zaobserwowano spadek interwencji w godzinach obowiązującego zakazu.
Na terenie gminy Skawina podejmowane są także liczne działania edukacyjno – informacyjne adresowane do mieszkańców, w tym szkolenia przedsiębiorców i sprzedawców napojów alkoholowych. Prowadzone są również czynności kontrolne w punktach sprzedaży lub podawania napojów alkoholowych przez uprawnione służby.
Jak wynika ze statystyk Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, łatwy dostęp do alkoholu przekłada się na realne i bardzo wymierne szkody. Ostatnie badania prowadzone w Polsce jednoznacznie wskazują, że wzrost liczby punktów sprzedaży o 100 tysięcy niesie za sobą około tysiąca zgonów mężczyzn w wieku produkcyjnym, z czego jedna trzecia przypada na mężczyzn w wieku 20-44 lata.
Zgodnie z aktualnymi wynikami badań oraz rekomendacjami WHO ograniczenie fizycznej dostępności alkoholu, a także ograniczenie reklamy i marketingu to najbardziej efektywne instrumenty, które mogą prowadzić do zmniejszenia spożycia napojów alkoholowych oraz problemów z tym związanych.
– Niebagatelny wpływ na dostępność fizyczną alkoholu mają w Polsce samorządy. To w ich gestii pozostaje wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu oraz wprowadzenie ograniczeń w nocnej sprzedaży. Również samorządy mogą podejmować interwencję w sprawie nielegalnej reklamy i promocji napojów alkoholowych. Chcemy o tym przypomnieć, ale przede wszystkim pokazać, że pozytywne efekty działań związanych z ograniczaniem dostępności alkoholu mają swoje naukowe potwierdzenie – mówi Katarzyna Łukowska p.o. Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Szczegółowe informacje o kampanii znajduję się tutaj.
Źródło: PARPA / CWR / BB