Na rynku pojawił się pomnik “kopciucha” - starego, nieekologicznego pieca węglowego. Urządzenie przypomina mieszkańcom o obowiązku jego wymiany do końca 2022 roku. Jest to związane z wymaganiami “Uchwały antysmogowej” na terenie Małopolski.


Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Za oknem robi się coraz zimniej i już wkrótce mieszkańcy ruszą do kotłowni ogrzać swoje domy. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie widząc zbliżający się problem rozpoczęli akcję promocyjną zachęcającą do skorzystania z dotacji do wymiany “kopciucha” na nowy piec spełniający wymagane normy.


- Pomysł wziął się z potrzeby. Mimo wielu akcji informacyjnych w internecie, na zebraniach wiejskich, w szkołach i w trakcie kontroli domowych kotłowni, wciąż są mieszkańcy, którzy mogą nie wiedzieć o obowiązku wymiany “kopciucha” do końca 2022 roku. Stary, zużyty piec na rynku przyciąga uwagę i może zachęcić do jego zlikwidowania. - mówi Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko.

Miejsce zostało wybrane celowo. Przez rynek codziennie przechodzi mnóstwo osób, a Wydział Ochrony Powietrza, który zajmuje się przyznawaniem dotacji znajduje się tuż obok (ul. Rynek 12). W uzyskaniu dofinansowania mieszkańcom Skawiny pomoże zespół siedmiu ekodoradców - pracowników, którzy przedstawią wszystkie dofinansowania, odpowiedzą na pytania oraz poprowadzą przez cały proces pozyskania jak i rozliczania środków dotacji.

Pomoże ekodoradca

Wsparcie eksperta jest niezbędne, ponieważ niektóre programy pomocowe łączą się ze sobą. Przy poprawnie wypełnionych wnioskach mieszkańcy mogą otrzymać nawet 90 procent zwrotu kosztów przy wymianie “kopciucha”. Żeby ułatwić zdobycie tak dużego dofinansowania, potrzebny jest ekodoradca - swoisty “tłumacz” zawiłości programów dotacyjnych, który pomoże wypełnić całą dokumentację w taki sposób, by mieszkańcy uzyskali jak największe wsparcie. Program gminny wymiany pieców, program Czyste powietrze, program Stop Smog, program Powiat bez smogu, ulga termomodernizacyjna - to programy z których mogą korzystać mieszkańcy - każdy różni się zasadami, kwotami i dokumentami do rozliczenia, dlatego zachęcamy do odwiedzenia ekodoradców w Gminie Skawina.

“Kopciuch” będzie znajdował się na rynku aż do zakończenia sezonu grzewczego. Zostanie wykorzystany do edukowania młodzieży. Dzieci ze szkół i przedszkoli wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez ekodoradcę, który pokaże im stary piec, wyjaśni, jak szkodliwe jest korzystanie z niego i opowie, jakie działania należy podjąć, by w przyszłości zmniejszyć zanieczyszczenie skawińskiego powietrza.

Dane kontaktowe Wydziału Ochrony Powietrza znajdują się tutaj.