Gmina Skawina już po raz szósty przystępuje do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Odbędzie się on od 16 do 22 września. Tegoroczna edycja kampanii odbędzie się pod hasłem: "Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności".


Gmina Skawina jak co roku przystąpiła do kampanii. Od lat podejmujemy działania mające promować zrównoważoną mobilność między innymi poprzez inwestycje ułatwiające ruch pieszy i rowerowy, kampanie promocyjne, edukację w szkołach czy zorganizowane przejazdy rowerem.Czym skorupka za młodu

Europejski Tydzień Zrównoważonego transportu jest kolejną okazją do budowania świadomych postaw wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. 

Oficer pieszo-rowerowy poprowadzi zajęcia w szkołach, w trakcie których wyjaśni zasady ruchu drogowego oraz przypomni o obowiązkowym wyposażeniu każdego rowerzysty. Pokaże uczniom jak prawidłowo użyć samoobsługowej stacji naprawy rowerów. Dzieci dowiedzą się, jak ważne są sprawne hamulce oraz działające światła. Oficer pieszo-rowerowy poruszy także temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz prawidłowego zachowania na przejściu dla pieszych. 

Zapozna uczniów ze zmianami jakie zostały wprowadzone w Prawie o ruchu drogowym, które wprowadzono w czerwcu tego roku. Zostaną omówione zasady poruszania się rowerem, UTO (Urządzenia Transportu Osobistego) i UWR (Urządzenia Wspomagające Ruch) we wspólnej przestrzeni miasta po drogach, ciągach pieszo-rowerowych (CPR), drogach dla rowerów (DDR) oraz w Strefach Zamieszkania. Dodatkowo będzie prowadzona akcja edukacyjna pn. “Jedź prawą, idź prawą”, która ma utrwalić sposób poruszania się po infrastrukturze pieszo-rowerowej.

W promocję zrównoważonej mobilności intensywnie zaangażuje się Miejska Biblioteka Publiczna oraz Live-Book Cafe. Obie placówki niedawno otrzymały certyfikat miejsca przyjaznego rowerzystom. W Bibliotece odbędzie się szereg zajęć edukacyjnych dla dzieci dotyczących zrównoważonego transportu.


Inwestycje nie zwalniają tempa
Na terenie Gminy w ciągu ostatnich lat powstało kilkanaście kilometrów ciągów pieszo-rowerowych i ścieżek rowerowych. Przy instytucjach publicznych lub kolejowych stacjach przesiadkowych znajdują się stojaki dla rowerów, po Gminie rozsiane są także samoobsługowe stacje naprawcze dla rowerów. W ciągu najbliższych miesięcy zostaną oddane do użytku kolejne CPR-y oraz 11-kilometrowa ścieżka rowerowa na Kanale Łączańskim. W trakcie projektowania są odcinki infrastruktury pieszo-rowerowej w Rzozowie, Woli Radziszowskiej oraz na odcinku od os. Radziszowskiego w Skawinie do boiska LKS Radziszowianka w Radziszowie.

Ścieżki i CPR-y, z których mieszkańcy korzystają na co dzień zostaną wykorzystane do tradycyjnego wielkiego przejazdu, który odbędzie w niedzielę 19 września o godzinie 16:00. Uczestnicy wystartują sprzed Miejskiej Biblioteki Publicznej. Po przejeździe uczestnicy będą mogli zwiedzić budynek biblioteki, a także skorzystać ze zniżki na lody w bibliotecznej kawiarni. Zapraszamy każdego fana roweru! Szczegóły przejazdu tutaj.

Jak co roku 22 września będzie dniem bezpłatnej komunikacji miejskiej. Wszystkie kasowniki w autobusach zostaną wyłączone.


“Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”
Wybór tegorocznego tematu przewodniego jest hołdem upamiętniającym trudy, jakie Europa i świat odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego obserwowanego w Europie. Mieszkańcy są zachęcani do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a jednocześnie do odkrywania piękna własnego miasta, regionu lub kraju, a także do tego, by wybierając środek transportu, dbać o środowisko i zdrowie innych.

Nordic walking, a może rower?
Zapraszamy Was na wspólny spacer oraz przejazd rowerowy! W ramach festiwalu chodzenia zwiedzicie pieszo miasto i zobaczycie, że w jego obrębie można szybko dojść do celu pieszo. Szczegóły festiwalu chodzenia tutaj.