Wszystkie głosy policzone. W ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zagłosowało prawie 246 tys. osób – mamy więc kolejny rekord! Decyzją Małopolan, którzy w obecnej edycji zdecydowanie postawili na sport i kulturę, nasze województwo zrealizuje 85 zadań na łączna kwotę 12 mln zł!
Najliczniejszą grupą wyborców okazali się być mieszkańcy subregionu Sądeckiego (54 734 os.). Drugie miejsce przypadło mieszkańcom Małopolski Zachodniej (35 431 os.), natomiast trzecia pozycja została zajęta przez Małopolan z Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego (33 966 os.).
Znaczącą większość zwycięskich inicjatyw stanowią projekty sportowe – jest ich aż 48! 23 zadania związane są z kulturą, a 9 zadań wpisuje się w tematykę społeczno- zdrowotną. W kolejnym roku nie zabraknie również projektów edukacyjnych (3 zadania), będą także realizowane 2 zadania o charakterze inwestycyjnym.

Zadanie #4minuty - podłącz i ratuj! Sieć ogólnodostępnych AED na terenie powiatu krakowskiego, zajęło 7 miejsce w Subregionie Krakowski Obszar Metropolitarny i znalazło się na liście zadań do realizacji w roku 2022 w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

8 minut, to średni czas dotarcia ambulansu w mieście, 15 minut poza miastem, 4 minuty to statystyczny czas od zatrzymania krążenia do zaistnienia nieodwracalnych zmian w mózgu. Zwiększyć przeżywalność nawet do 75% może użycie defibrylatora AED - urządzenia służącego do ratowania życia, z którego w chwili zagrożenia może skorzystać każdy z Nas! Zadanie zakłada zakup i montaż na zewnątrz budynków ogólnodostępnych 14 zestawów AED na terenie powiatu krakowskiego w gminach: Czernichów, Jerzmanowice-Przeginia, Liszki, Skawina, Słomniki, Wielka Wieś i Zielonki oraz darmowe szkolenia z pierwszej pomocy i obsługi AED dla mieszkańców.

W Gminie Skawina zestawy AED pojawią się na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzęcinie oraz na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzozowie.

Pełna lista zadań przyjętych do realizacji znajduje się tutaj.

Przypomnijmy, że głosowanie w ramach 5. edycji  BO trwało od 14 maja do 14 czerwca 2021 r. Poprzez wybór 1 spośród 234 zadań w głosowaniu mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Małopolski, którzy ukończyli 16 rok życia. Głosy można było oddawać przez bezpośrednie wrzucenie kart do urn postawionych w 19 lokalizacjach, korespondencyjnie, a także przez Internet.

Pula środków przeznaczonych na realizację zwycięskich zadań wynosiła 12 mln zł, po 2 mln zł dla każdego z subregionów Małopolski.

Źródło: UMWM/Stowarzyszenie #StrażacyMałopolska