Grafika symbolizująca konsultacje społeczne

Już w poniedziałek ruszają konsultacje kryteriów oceny w konkursach dla organizacji pozarządowych. Może w nich wziąć udział każdy mieszkaniec naszej gminy, który ukończył 16 lat.

Dlaczego kryteria oceny w konkursach są tak ważne?

Co roku pod koniec października Rada Miejska uchwala nowy roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi. W dokumencie tym są zaplanowane obszary, w których Gmina współpracuje z NGO – finansowe i pozafinansowe. Jednym z elementów finansowego wsparcia dla NGO są otwarte konkursy ofert, w ramach których Gmina przyznaje dotacje na realizację zadań na rzecz jej mieszkańców.

Dzięki odpowiednio określonym kryteriom komisja ds. oceny ofert konkursowych może w czytelny, obiektywny sposób ocenić wnioski o dofinansowanie złożone przez NGO. Każdego roku powstaje nowy projekt kryteriów, dostosowany do zmieniających się realiów. Projekt jest następnie konsultowany z mieszkańcami, którzy na tym etapie mają możliwość zgłoszenia swoich uwag.

Projekt kryteriów oceny można znaleźć TUTAJ.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Aby złożyć swoje uwagi odnośnie projektu kryteriów oceny, należy:

• wypełnić formularz i złożyć go na Dzienniku Podawczym (formularz można pobrać TUTAJ) lub wysłać jego skan mailem na adres urzad@gminaskawina.pl;
  • przyjść na spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się 8 listopada 2021 r. o godz. 17.30 w Ratuszu.

Nowość w 2022 r. – dostępność zadania

W tym roku w kryteriach pojawia się jeden bardzo ważny element. Komisja będzie oceniać sposób, w jaki organizacja planuje zapewnić dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami.

Co to oznacza w praktyce?

Każde zadanie dofinansowane z budżetu Gminy musi być dostępne dla wszystkich jej mieszkańców, w tym również dla osób, które potrzebują dodatkowego wsparcia – np. osób niewidomych, głuchych, z ograniczoną sprawnością ruchową czy z ograniczeniami intelektualnymi. Organizacja będzie musiała wykazać w swojej ofercie, jakie narzędzia zastosuje w sytuacji, gdy do projektu zgłosi się osoba ze szczególnymi potrzebami.

Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami to temat trudny, dlatego też w ramach Centrum Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi odbędzie się dedykowane szkolenie dla NGO. Szkolenie odbędzie się online, 29 października w godz. 17.00-19.00. Obowiązują zapisy. Link do formularza zgłoszeniowego: KLIKNIJ TUTAJ.

Więcej informacji:

• Projekt kryteriów oceny na 2022 r. – KLIKNIJ TUTAJ
  • Projekt „Rocznego programu współpracy Gminy Skawina… na 2022 r.” – KLIKNIJ TUTAJ
  • Raport z konsultacji społecznych „Rocznego programu współpracy Gminy Skawina… na 2022 r.” – KLIKNIJ TUTAJ

Źródło: PSW