akcja wymień odpad na sadzonkę

Prawie 600 osób i 1200 szt. rozdanych roślin. To liczby opisujące kolejną edycję akcji edukacyjnej „Wymień odpad na sadzonkę i roślinkę oczyszczającą powietrze”. Odbyła się ona 16 października na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Skawinie. Akcja zakończyła się dużym sukcesem. Najważniejszą zasadą w czasach „COVIDowych” jest zachowanie bezpieczeństwa, a nie bicie rekordów, ale i tym razem zebraliśmy ponad tonę odpadów. Zapraszamy na krótką relację.

Za przyniesione w tym dniu odpady mieszkańcy gminy Skawina otrzymywali sadzonki drzew owocowych: brzoskwini i moreli oraz derenia jadalnego, borówki amerykańskiej, kosodrzewiny, hortensji, turzycy, miskanta, rozplenicy i tawuły. Mieszkańcy otrzymywali także rośliny oczyszczające powietrze: Monstera Deliciosa, Dracena Marginata i Asplenium. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, odwiedziło prawie 600 osób, a pierwsze z nich ustawiły się już przed godziną 8 rano. Największym zainteresowaniem cieszyły się ponad 80 centymetrowe „Monstery”, które rozeszły się w pierwszej kolejności, Na sam koniec zostały języczniki, nazywane przez niektórych mieszkańców szczawiem. Akcja zakończyła się koło godziny 12.00, gdy zostały rozdane ostatnie rośliny oczyszczające powietrze. Łącznie udało się zebrać 1220 kg odpadów:

  • 60 kg puszek aluminiowych
  • 220 kg zużytych baterii
  • 940 kg zużytego sprzętu RTV i elektro

W tym roku nie zbieraliśmy butelek plastikowych, papieru i opakowań szklanych, gdyż te wszystkie frakcje są odbierane przez MZU Skawina. Celem akcji było promowanie segregacji odpadów, które zebrane w sposób selektywny mogą otrzymać „drugie życie”, oraz promocja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Do PSZOK każdy mieszkaniec może również samodzielnie dostarczyć zebrane selektywnie odpady.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za tak liczny udział w akcji i cierpliwość. Ostatnią w tym roku akcję planujemy przeprowadzić już 6 listopada, więc prosimy sobie ten termin wpisać w kalendarze.

Pamiętajmy! Wyselekcjonowane odpady stanowią wartościowe surowce wtórne, które po przetworzeniu zyskają “drugie życie” w takiej samej lub zupełnie innej postaci. Dzięki temu oszczędzamy zasoby przyrody, energię oraz zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.

Działania edukacyjne związane z ograniczaniem niskiej emisji są współfinansowane w ramach projektów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020 w ramach poddziałania 4.4.1 Obniżenie poziomu niskiej emisji -ZIT:

  • RPMP.04.04.01-12-0204/18 pn. „Redukcja niskiej emisji na terenie Gminy Skawina-etap II”

Wymiana pieców i kotłów węglowych

Źródło: OP