Od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce dowodów osobistych.


Wniosek o wydanie nowego dowodu dostępny jest tutaj

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia, ponieważ one będą składać odciski palców. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców. Zmiany w dowodach osobistych to efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. 

Tylko w urzędzie. W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych –  nie ma możliwości złożenia online wniosku o nowy dokument tożsamości. Po wprowadzeniu nowych dokumentów - składanie online wniosku o dowód będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Co z niepełnosprawnymi i chorymi?

Tu następuje duża zmiana, ponieważ urzędem właściwym do obsługi takich wniosków stał się Urząd Miasta Krakowa - Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych dla Dzielnic od VIII do XIII, który swoją siedzibę ma przy ul. Wielickiej 28A.

Preferowanym sposobem zgłoszenia potrzeby przyjazdu, aby urzędnik przyjął wniosek o wydanie dowodu osobistego w miejscu pobytu osoby chorej lub niepełnosprawnej, jest wiadomość e-mail na adres dowody@um.krakow.pl lub pismo na elektroniczną skrzynkę podawczą urzędu (przy użyciu formularza pisma ogólnego - https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne). W treści wiadomości osoba ta (lub w jej imieniu osoba, która jej pomaga) powinna podać swoje podstawowe dane (imię, nazwisko, numer PESEL), dane adresowe i kontaktowe (adres miejsca, w którym ta osoba przebywa i w które ma się udać urzędnik, numer telefonu kontaktowego) oraz wskazać ogólnie okoliczności uzasadniające przyjazd. Po otrzymaniu wiadomości pracownik Urzędu Miasta Krakowa skontaktuje się z osobą, aby uzgodnić termin przyjęcia wniosku.

Zgłoszenia przyjmowane będą także telefonicznie pod numerem 12 616 56 31 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00 oraz na stanowiskach obsługi dowodów osobistych przy ul. Wielickiej 28A od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:40 do 18:00.

Foto: PAP/Mateusz Marek

Źródło: www.gov.pl