W dniach 19 i 21 października 2021 r. w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie odbyła się czwarta edycja szkolenia dla nauczycieli, przygotowującego do realizacji międzynarodowego programu promocji zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego” wpisanego na listę programów profilaktycznych rekomendowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowe Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Centrum Wspierania Rodziny w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2021. W trakcie dwóch dni szkolenia, które prowadziła certyfikowana trenerka programu Pani Grażyna Skrzekucka, nauczycielki oraz wychowawczynie zapoznały się z filozofią programu i koncepcją „radzenia sobie z trudnościami”, na założeniach której został zbudowany program Przyjaciele Zippiego.

Program „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

Jest to cykl 24 spotkań, realizowanych w najstarszych grupach przedszkolnych oraz w pierwszych klasach szkół podstawowych, w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały.

Kim jest tytułowy Zippi? To postać (a konkretnie sympatyczny patyczak), wokół której zbudowane są wszystkie scenariusze kolejnych spotkań z przedszkolakami i uczniami. Przeżywa on sytuacje, z którymi każde dziecko prędzej czy później spotka się w swoim dziecięcym, a potem dorosłym życiu. Wspólnie z Zippim dzieci uczą się rozpoznawać, co człowiek czuje w konkretnej chwili, czym można go zranić i co zrobić, by tego uniknąć. Każda sytuacja problemowa pokazuje dzieciom, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a z każdej jest właściwie kilka wyjść. Szkopuł w tym, by wybrać najlepsze i swoim wyborem nie krzywdzić innych.

Szkolenie, które ukończyło tym razem 9 osób prowadzone było metodami warsztatowymi. Obejmowało wykład, prezentacje, ćwiczenia przygotowujące do realizacji zajęć z dziećmi, przeprowadzenie jednego pokazowego spotkania. Na zakończenie każda z uczestniczek otrzymała pakiet materiałów szkoleniowych oraz certyfikat uprawniający do prowadzenia zajęć. Wartością dodaną szkolenia jest możliwość superwizji realizowanego programu.

Panie z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem uczestniczyły w szkoleniu. Niektóre z nich już na drugie spotkanie przyniosły zrobione przez siebie patyczaki.

Łącznie w czterech edycjach, szkoleniem objęto 63 osoby następujących placówek oświatowych tj. w Przedszkolach Samorządowych Nr 1, 2, 3 ,5 i 6  w Skawinie, Katolickim Przedszkolu w Skawinie, oraz Szkołach Podstawowych nr 1, 2, 3, 4, 6  w Skawinie oraz w Szkołach Podstawowych  w Jaśkowicach, Pozowicach, Rzozowie, Radziszowie, Zelczynie, Wielkich Drogach,  Zespole Szkolno – Przedszkolnym  w Krzęcinie, Zespole Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim, Zespole Placówek Oświatowych w Kopance – w których program jest realizowany.

Źródło: CWR