
Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej testują w Skawinie nową metodę zmniejszania stężenia pyłu PM 10 przy użyciu generatora fali uderzeniowej. Wynalazek może poprawić stan powietrza w zanieczyszczonych miastach. Testy odbywają się w Skawinie na terenie PSZOK-u.
Gmina Skawina od lat chętnie podejmuje pionierskie i nowatorskie inicjatywy w zakresie poprawy jakości powietrza. Ostateczne rozwiązanie problemu smogu wymaga kreatywności, odwagi oraz innowacyjnego myślenia. Dlatego chętnie udostępniliśmy naukowcom AGH teren, na którym mogą testować urządzenie, które ma szansę poprawić jakość powietrza w Skawinie oraz innych miastach. To nasz wkład w Polską naukę oraz jeden z wielu kroków, które codziennie podejmujemy, by mieszkańcy mogli odetchnąć pełną piersią.
“Działo” wystrzeli smog do atmosfery
Jak wyjaśniają naukowcy AGH, wynalazek opiera się na tworzeniu cyklu fal uderzeniowych, powstających w wyniku eksplozji mieszaniny gazów palnych i powietrza. Skutkiem oddziaływania tych fal jest zniszczenie struktury warstwy inwersji temperatury w wyższych partiach atmosfery, co umożliwia powstawanie pionowych ruchów powietrza, prowadzących do spadku stężenia zanieczyszczeń pyłów w obszarze domów jednorodzinnych.
W uproszczeniu: chodzi o rodzaj "działa", które strzela w powietrze falami dźwiękowymi. Wystrzał z tuby generuje huk i falę uderzeniową, która wypycha smog kilkaset metrów w górę - poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Pył PM 10 wystrzelony w górę nie będzie już groźny dla ich zdrowia.
Podobnego urządzenia rolnicy używają do ochrony pól przed gradem, lecz zdaniem naukowców AGH urządzenie sprawdzi się też w walce ze smogiem. Wstępne wyniki pracy urządzenia wskazują na redukcję stężenia pyłu PM10 średnio o 20 proc. w warstwie smogu na wysokości do 100 m i w odległości 10 m od osi generowania fal uderzeniowych.
Testy w trakcie epizodów smogowych
Testy w Skawinie potrwają do 20 grudnia. Uruchamianie generatora będzie następowało w trakcie epizodów smogowych. Z uwagi na nieprzewidywalność warunków pogodowych, nie jesteśmy w stanie określić dat oraz godzin pracy urządzenia. W trakcie jego pracy może dochodzić do huków i wystrzałów, które mieszkańcom okolic PSZOK-u może wydać się niepokojące. Prosimy, by na czas testów psy przebywały w domu lub zostały zabezpieczone. Informacje o planowanych testach będą przekazywane za każdym razem na stronie internetowej Gminy Skawina.
***
- 9 grudnia w godzinach 17:30 - 20:00 urządzenie zostanie uruchomione.
- Urządzenie zostanie uruchomione 10 grudnia w godzinach 17:30 - 20:00.
- Urządzenie zostanie uruchomione 13 grudnia w godzinach 17:30 - 20:00.