
Przez ostatnie dni odnotowaliśmy przekroczenia norm jakości powietrza. I choć liczba epizodów smogowych jest dwukrotnie mniejsza niż 7 lat temu, to do osiągnięcia sukcesu jeszcze bardzo daleko droga. Codziennie działamy i pracujemy nad ostatecznym rozwiązaniem problemu smogu w naszej Gminie.
Likwidujemy “kopciuchy”
Urząd Miasta i Gminy w Skawinie pomaga uzyskać szereg dofinansowań do wymiany kotłów nie spełniających norm emisyjnych na ekologiczne. Działania te finansowane są zarówno z budżetu gminy jak i ze środków zewnętrznych. Każdy mieszkaniec ogrzewający dom za pomocą “kopciucha” może liczyć na dofinansowanie. Programy łączą się ze sobą. Jeżeli wnioskodawca zakwalifikuje się do kilku programów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by te środki ze sobą zsumować i wymienić nieekologiczny kocioł na nowy, spełniający wszystkie normy emisyjne.
Do tej pory z dofinansowań skorzystało 2009 gospodarstw domowych. To 2009 zlikwidowanych starych pieców węglowych, które przestały zatruwać ich właścicieli oraz sąsiadów.
Kontrole edukacyjne
Straż miejska wspólnie z pracownikami Wydziału Ochrony Powietrza kontroluje domowe kotłownie. Sprawdzają, czy mieszkańcy nie spalają śmieci oraz innych zakazanych rzeczy, np. mebli, flotu, czy mułu. Kontrole mają nie tylko na celu znalezienie i ukaranie osoby używającej trujących substancji, ale też edukację i doradztwo. Obecny na miejscu pracownik Urzędu Miasta i Gminy zachęca właściciela “kopciucha” do wymiany starego kotła na nowy.
Kontrole odbywają się regularnie, również poza godzinami pracy urzędu. Bierze w nich udział dron, który przyspiesza przeprowadzenie kontroli oraz pozwala ograniczyć bezpośrednie wizyty u mieszkańców w czasie pandemii. Wyposażony w specjalne czujniki urządzenie jest “mobilnym laboratorium”, które szybko określi, czy z komina wydobywają się niedozwolone substancje.
“Kopciuch” musi zniknąć
Według zapisów Uchwały Antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Małopolskiego do końca 2022 roku muszą zostać zlikwidowane wszystkie “kopciuchy”. Mieszkańcy, którzy nie zastosują się do tego nakazu, od 1 stycznia 2023 muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Wydział Ochrony Powietrza jest otwarty dla mieszkańców przez cały rok w godzinach pracy urzędu.
Wydział Ochrony Powietrza Referat Efektywności Energetycznej
Skawina, ul. Rynek 12 (wejście od ulicy Krzywej):
- Dawid Kapusta - inspektor, ekodoradca (projekt EKO-TEAM) e-mail: d.kapusta@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 167, pok. 1
- Ewelina Podkopacz - podinspektor, ekodoradca (projekt EKO-TEAM) e-mail: e.podkopacz@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 168, kom.:532 085 350, pok. 3
- Piotr Drzyżdżyk - podinspektor, ekodoradca (projekt EKO-TEAM) e-mail: p.drzyzdzyk@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 168, kom.:532 458 080, pok. 3
- Aneta Błaszczyk - podinspektor, ekodoradca (projekt EKO-TEAM) e-mail: a.blaszczyk@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 167, kom.:882 353 455, pok. 1
- Dawid Kapusta - inspektor, ekodoradca (projekt EKO-TEAM) e-mail: d.kapusta@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 167, pok. 1
Na wymianę starego kopciucha można otrzymać środki:
- z dotacji gminnej do wymiany kotła
- z programu STOP SMOG
- z programu Czyste Powietrze
- w ramach ulgi termomodernizacyjnej
Źródło: BB / OP