Wybór instalacji fotowoltaicznej, tj. odpowiednich paneli, inwertera oraz pozostałych niezbędnych elementów jest najistotniejszym elementem całej inwestycji.

Wydajna instalacja fotowoltaiczna powinna być w stanie zaspokoić potrzeby na energię elektryczną gospodarstwa w najwyższym możliwym stopniu, równocześnie nie wymagając długotrwałego zwrotu. Obecnie na rynku działa olbrzymia liczba przedsiębiorstw zajmująca się montażem instalacji PV. Podstawowym ruchem osoby zainteresowanej taką inwestycją jest rozeznanie rynku.

Nigdy nie należy kupować instalacji fotowoltaicznej bez namysłu, nigdy nie należy podpisywać żadnych umów od akwizytorów przychodzących do naszego domu lub dzwoniących z ofertą . W większości przypadków oferty te są zawyżone i mają na celu sprzedanie instalacji po bardzo wysokiej cenie.

Dobór instalacji

Pierwszym krokiem, jest sprawdzenie swoich rachunków za energię elektryczną i obliczenie za pomocą prostych kalkulatorów dostępnych w internecie jakiej mocy instalacja byłaby dla nas odpowiednia.

Z taką wiedzą przechodzimy do obejrzenia naszego budynku. Sprawdzamy na którą stronę świata mamy skierowane połacie dachu, lub czy możemy zastosować instalację na ziemi bądź innej konstrukcji, np. na garażu, budynku gospodarczym. Do tego celu można wykorzystać kompas, aplikację na telefon, lub inne dostępne metody.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie instalacji fotowoltaicznej na południe. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości nie musimy całkiem rezygnować z pomysłu, lecz zastanowić się nad alternatywą czyli umieszczeniem na połaciach wschód/zachód – po mniej więcej równej ilości. W tym przypadku musimy pamiętać aby naszą instalację odpowiednio zawyżyć.

Z taką wiedzą sprawdzamy czy wybrane połacie dachu nie są zacienione – jeżeli tak, musimy panele ułożyć w ten sposób aby ominąć wszelkie ciemne punkty. Jeżeli w danym miejscu dachu występuje okresowe zacienienie można zastosować panele typu half – cut (dzielone w połowie), które będą działały nawet w przypadku częściowego zasłonięcia jednej z jego stron. Wiemy już jaką moc paneli zastosować, jak powinny zostać rozmieszczone, teraz możemy przejść do szacowania kosztów. W internecie możemy sprawdzić dostępne modele paneli oraz inwerterów. Gdy wiemy, że nasza instalacja powinna posiadać np. 4000 Wp, a panele które spełniają nasze oczekiwania finansowe posiadają po
330 W, musimy zastosować ich około 13. 

Kolejnym krokiem jest decyzja czy w przyszłości będziemy chcieli rozbudować naszą mini elektrownie. Wtedy przy wyborze inwertera, możemy zastosować taki, który będzie pozwalał na większy zakres mocy paneli, np. przy naszych 4000 Wp, możemy dobrać falownik, który w przyszłości pozwoli na dołożenie modułów mocy nawet do 5000 Wp. Dodatkowo można rozważyć inwertery hybrydowe, które pozwalają na możliwość zastosowania magazynów energii (akumulatorów), być może w przyszłości ich rynek będzie przystępniejszy cenowo i bardziej opłacalny.

Z taką wiedzą możemy spokojnie porównywać oferty różnych firm, oraz wyliczyć szacowane koszty materiałów jakie nam zaproponowano. Zawsze o wycenę należy pytać kilka przedsiębiorstw, aby móc wybrać najlepszą ofertę. Firma która będzie montowała nam instalację będzie dysponowała informacjami na temat komponentów jakie planuje zastosować, wtedy możemy dokładnie sprawdzić czy to one spełniają nasze oczekiwania.

Ekodoradcy Referatu Efektywności Energetycznej uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym doboru i montażu instalacji fotowoltaicznej finansowanych ze środków Inicjatywy 600 dlatego służą mieszkańcom pomocą  w tym zakresie:

  • Aneta Błaszczyk - podinspektor, ekodoradca (projekt EKO-TEAM)
    e-mail: a.blaszczyk@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 167, kom.: 882 353 455, pok. 1
  • Ewelina Podkopacz  - podinspektor, ekodoradca (projekt EKO-TEAM)
    e-mail: e.podkopacz@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 014, kom.: 532 085 350, pok. 4
  • Piotr Drzyżdżyk  - podinspektor, ekodoradca (projekt EKO-TEAM)
    e-mail: p.drzyzdzyk@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 014, kom.: 532 458 080, pok. 4

Źródło :OP