W poniedziałek, 11 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie odbyła się gala finałowa 18 edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego.  Organizatorkom, czyli polonistkom z tej szkoły: L.Bargiel-Łuszcz, M.Jamrozik, H.Liszce i B.Wrzoszczyk,  przyświeca cel rozwijania czytelnictwa i kształtowania świadomych odbiorców literatury. Komisja Konkursowa czyni to biorąc pod uwagę bieżące zainteresowania czytelnicze dzieci i młodzieży. Stąd tegoroczny pomysł na konkurs – literatura z motywami słowiańskimi. Zaproszenie do współudziału i objęcia honorowym patronatem tej edycji GKP przyjęła pisarka  z gminy Skawina, mieszkanka Radziszowa - Marta Krajewska. Hasło przewodnie „Kiedy słońce było bogiem…” wprowadziło uczestników konkursu w czasy mało znane, których nieliczne pozostałości można obserwować jeszcze w obrzędach, tradycjach i zwyczajach.

W I etapie szkolnym uczniowie wraz z Bratmiłem, chłopcem z Wilczej Doliny stworzonej przez M.Krajewską w książce „Noc między tam i tu”, wyruszyli na poszukiwanie jego siostrzyczki Paprotki porwanej przez mamuny. Żegnali zimę topiąc marzannę z wiersza Władysława Broniewskiego. Poznali niezapomniane obrzędy i zwyczaje słowiańskie. Snuli też „starą baśń” przeniesioną na ekrany przez Jerzego Hoffmana.
W II etapie międzyszkolnym uczestnicy zanurzyli się w mitologii słowiańskiej poprzez słuchowisko M.Krajewskiej. Brali udział w mickiewiczowskim obrzędzie dziadów. Mogli się przekonać, na czym polega „samotność bogów” dzięki książce Doroty Terakowskiej.  Wraz z poetami Kazimierą Iłłakowiczówną i Kazimierzem Przerwą – Tetmajerem analizowali poetyckie wyobrażenia Swarożyca i rusałek.
Sześcioro finalistów zostało wcześniej poinformowanych, w jaki sposób przygotować się do finału. Zadanie polegało na wybraniu obrzędu, zwyczaju czy tradycji słowiańskiej spośród tych poznanych dzięki lekturom konkursowym i zaprezentowaniu go podczas Gali finałowej w wybrany przez siebie sposób: poprzez śpiew, recytację, opowieść, pantomimę, taniec…. Należało zadbać o odpowiedni strój i rekwizyty.  Jury w składzie: M.Krajewska, wicedyrektor SP4 B.Wrzoszczyk oraz polonistki z „czwórki” M.Jamozik i H.Liszka oceniały finałowe występy, biorąc pod uwagę następujące kryteria: wartość merytoryczna wypowiedzi, język, dobór i funkcjonalne wykorzystanie elementów artystycznych oraz ogólne wrażenie artystyczne. Uczestnicy w niezwykle kreatywny i piękny artystycznie sposób zaprezentowali obrzęd dziadów, postrzyżyn oraz Jare Gody.
Na zaproszenie Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Anity Karczewskiej odpowiedzieli i zaszczycili swoją obecnością Galę finałową: wicestarosta Powiatu Krakowskiego  Arkadiusz Wrzoszczyk,  wiceburmistrz MiG Skawiny Witold Grabiec oraz wiceprzewodnicząca Rady Rodziców  Dorota Ożóg. Nie zabrakło pań dyrektorek ze Szkoły Podstawowej nr 1, Krzęcina, Radziszowa, Rzozowa, Wielkich Dróg i Zelczyny. Wszyscy goście, finaliści oraz uczestnicy II etapu mogli również wysłuchać prelekcji M. Krajewskiej na temat tego, ile w naszych świętach pozostało z dawnych wierzeń słowiańskich.
Wyniki zmagań finałowych zakończyły się zwycięstwem Szymona Zielińskiego (SP Krzęcin), który oczarował jurorki prezentacją postrzyżyn. Drugie miejsca dla Antoniny Walczyńskiej (SP4) i Julii Wańdygi (SP Krzęcin). Trzecie miejsca przypadły Zofii Holik (SP Wielkie Drogi), Julii Sęk (SP Krzęcin) i Weronice Klinowskiej (SP Rzozów).              Nagrody dla uczestników ufundowała Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 4, a upominki Starostwo Powiatowe w Krakowie. Dziękujemy! Dyrektor SP4 A.Karczewska oraz Komisja Konkursowa gratulują zwycięzcom, dziękują za udział w Gminnym Konkursie Polonistycznym i zapraszają za rok!

Źródło: SP4