
30 maja 2022 r. w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie odbyło się szkolenie nt. „Rozmowa interwencyjna i wspierająca w pracy z dzieckiem doświadczającym przemocy”.
Szkolenie o charakterze doskonalącym miało na celu wzmocnienie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych osób pracujących z dziećmi uwikłanymi w przemoc, a w szczególności: budowanie podstawowych umiejętności nawiązywania kontaktu i prowadzenia rozmowy z dzieckiem krzywdzonym oraz przygotowanie do podejmowania interwencji psychologicznej w przypadku ujawnienia krzywdzenia dziecka.
W warsztatach wzięło udział 17 osób przedstawicieli: Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w Skawinie, Członkowie Grup Roboczych oraz inne osoby pracujące z dzieckiem doświadczającym przemocy, w tym: przedstawiciele placówek oświatowych (pedagodzy, psychologowie, wychowawcy), Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie, Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Skawinie, Centrum Wspierania Rodziny, placówek zdrowotnych.
Program szkolenia obejmował następujące zagadnienia:
- obraz psychologiczny dziecka krzywdzonego;
- ujawnienie przez dziecko przemocy w rodzinie;
- rozmowa z dzieckiem motywująca do ujawnienia krzywdzenia;
- trudności profesjonalisty w rozmowie z dzieckiem;
- warunki i zasady kontaktu z dzieckiem, które mogło doświadczyć krzywdzenia;
- interwencja psychologiczna a interwencja prawna;
- obawy i potrzeby psychologiczne dziecka w sytuacji podejmowania interwencji;
- cel, zakres i zasady prowadzenia rozmowy z dzieckiem.
Dzięki uczestnictwu w szkoleniu, które miało również formę warsztatową, jego uczestniczki rozwinęły umiejętności i wiedzę w zakresie:
- nawiązania kontaktu i prowadzenia rozmowy w sytuacji podejrzenia krzywdzenia,
- podejmowania interwencji w przypadku ujawnienia krzywdzenia dziecka i potrafią przygotować dziecko do udziału w podjętej interwencji.;
- informowania rodzica/opiekuna o podejrzeniu krzywdzenia.
Realizatorem szkolenia było: „Stowarzyszenie Moc Wsparcia” z Sosnowca.
Trener: Adrian Drdzeń – pedagog, trener warsztatu umiejętności PTP, w procesie rekomendacji na trenera treningu interpersonalnego PTP. Certyfikowany superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie IPZ PTP. Certyfikowany Superwizor Pracy Socjalnej. Praktyk pracujący w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach – w procesie certyfikacji w PSTTSR. Koordynuje prace Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Traumy. Rekomendowany trener w zakresie rozpoznawania i interwencji w przypadku krzywdzenia dzieci (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę); Certyfikowany Specjalista w Zakresie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (Certyfikat PARPA); Certyfikowany ekspert Treningu Relacji Przywiązaniowej (TRP). Współautor innowacyjnej metodyki profilaktycznej „Kraina Świetlików”. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, warsztatów, treningów. Stażysta European Forum for Urban Security (Francja). Członek Zespołu Monitorującego do spraw przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w kadencji 2017 -2020.
Organizatorami szkolenia były: Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, Centrum Wspierania Rodziny wraz z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Skawinie
Udział w szkoleniu był bezpłatny - koszty pokrywał Urząd Miasta i Gminy w Skawinie w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022.
Źródło: CWR