Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia powstania stowarzyszenia oraz jubileusz podpisania umowy partnerskiej z miastem Hürth w Niemczech. Na uroczyste obchody Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko oraz Prezes SSPM wystosowali zaproszenie do wszystkich siedmiu miast partnerskich, z którymi władze Skawiny na przestrzeni tych 25 lat podpisały umowy o partnerstwie i współpracy: Hürth (Niemcy), Turcianskie Teplice (Słowacja) , Thetford (Wielka Brytania), Civitanova Marche (Włochy), Roztoky (Czechy), Przemyślany (Ukraina), Holešov (Czechy).

W pierwszym dniu pobytu delegacji z miast partnerskich stowarzyszenie zorganizowało dla gości wycieczkę po skarbach Powiatu Krakowskiego. W wycieczce uczestniczyli również członkowie SSPM, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy z I zastępcą Burmistrza Witoldem Grabcem oraz przedstawiciele Rady Miejskiej.

Pierwszym punktem wycieczki była Pieskowa Skała z Zamkiem będącym oddziałem Muzeum Narodowego na Wawelu. Zamek Pieskowa Skała jest położony 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Dla skawińskiej grupy miłym akcentem była pierwsza komnata, poświęcona sztuce średniowiecznej w której znajdują pochodzące z kościoła w Woli Radziszowskiej piętnastowieczne drzwi, z zachowanymi okuciami i zamkiem. Zamek Pieskowa Skała to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Błędnie czasem bywa nazywany zamkiem w Pieskowej Skale (nie ma dziś takiej miejscowości, a zamek mieści się w Sułoszowej). Ta perła polskiego renesansu udostępniona jest dla turystów, wewnątrz mieści się Muzeum dostępne przez cały rok, a ukazujące wystawy stałe i czasowe związane ze sztuką europejską. Niestety zarówno wnętrza zamku Pieskowa Skała, jak i dawne wyposażenie historycznych właścicieli nie zachowały się z powodu burzliwych dziejów tych terenów, dlatego prezentowana sztuka w zamku pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, którego Oddział stanowi dziś Zamek Pieskowa Skała.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Ojcowskim Parku i degustacja pstrąga. Tradycja hodowli pstrągów potokowych w Ojcowie sięga lat 30. ubiegłego wieku. Pstrągarnia powstała w 1935 roku na gruntach księżnej Ludwiki Czartoryskiej i była jedną z pierwszych tego rodzaju w regionie. W 2014 roku nieużywanym, przeznaczonym do naturalizacji stawom nakładem ciężkiej pracy i pełnego zaangażowanie nie tylko z sukcesem udało się przywrócić świetność hodowli pstrąga potokowego ale również stworzyć wspaniałe miejsce do wypoczynku, relaksu a także doznań kulinarnych. Zagranicznych gości zachwyciły smakowicie przyrządzone ryby, a także klimat tego miejsca.

Po degustacji grupa udała się do Rybnej do winnicy Jura. Rodzinna winnica oddalona zaledwie 30 minut od Rynku Głównego w Krakowie – jest usytuowana na stoku wapiennym Jury Krakowskiej z pięknym widokiem na otaczające parki krajobrazowe, Beskidy oraz Tatry. Na obszarze czterech hektarów uprawia się 9 odmian winorośli właściwej (vitis vinifera) oraz hybryd. Dla win białych są to Chardonnay, Riesling, Pinot Gris, Solaris, Johanniter, Hibernal oraz Seyval Blanc a dla win czerwonych Pinot Noir i Cabernet Cortis.  Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczenia plantacji, spróbowania winogron zebranych prosto z pola oraz win produkowanych w winnicy

Wycieczkę zakończyła uroczysta kolacja w Skansenie Smaków w Cholerzynie koło Kryspinowa

Projekt był współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina.


Źródło: Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast