Wzrasta popularność debat oksfordzkich w naszej gminie! Tym razem w dniu 13 grudnia 2022 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Skawinie odbyła się pierwsza Międzyszkolna Debata Oxfordzka zorganizowana wśród szkół ponadpodstawowych z terenu Gminy Skawina, będąca zwieńczeniem projektu objętego opieką, instytucjonalną i finansową, Powiatu Krakowskiego oraz Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.
Przypomnijmy, „Debaty oksfordzkie” stały się stałym elementem działań profilaktycznych w gminie Skawina. Od kliku lat debaty oksfordzkie realizowane były w Szkołach Podstawowych w Kopance i Jaśkowicach, dzięki współpracy Pani Jolanty Kozłowskiej Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance z poszczególnymi Dyrektorami Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach tj. Elwirą Biel i obecnym Dyrektorem Andrzejem Morawą oraz Centrum Wspierania Rodziny i Krakowską Szkołą Mówców. Tezy wszystkich dotychczas zorganizowanych debat dotyczyły problematyki uzależnień i zachowań ryzykownych. Pomysłodawcą zorganizowania projektu na poziomie szkół ponadpodstawowych była wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego, pani Elwira Biel.
Wydarzenie uroczyście rozpoczęła Pani Ewa Masłowska Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie, pełniąca również funkcję Przewodniczącej Rady Miejskiej w Skawinie, która witając młodzież i zaproszonych gości w swoim wystąpieniu podkreśliła wagę tego rodzaju warsztatów i debat, które przygotowują młodych ludzi do życia publicznego, ćwiczą wielostronne spojrzenie na problemy oraz analityczne myślenie.
Dyskusja oparta na argumentach toczyła się wokół tezy: „Popularność influencerów i youtuberów przynosi więcej szkód niż korzyści”.
Zmierzyły się ze sobą drużyny z Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Skawinie i Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie. Strony debaty były losowane, LO broniło tezy jako propozycja, ZSTE wystąpił jako opozycja. ZSTE reprezentowali, w kolejności wystąpień: Sebastian Kania, Miłosz Katański, Bartosz Małysa i Alan Pacułt; LO: Igor Pamuła, Tomasz Majka, Maciej Drechny i Matylda Dudziak.
Młodzież przygotowywała się do debaty, uczestnicząc w warsztatach finansowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, przeprowadzonych przez pana Jakuba Kozłowskiego, wyrosłego ze skawińskiego środowiska wiceprezesa Krakowskiej Szkoły Mówców, doktoranta Katedry Prawa Europejskiego UJ, zaangażowanego w promocję debaty oxfordzkiej wśród młodzieży naszej gminy.
Gośćmi przysłuchującymi się debacie byli: radny powiatu krakowskiego Krzysztof Gębala, wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk, kierownik Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie Małgorzata Kopeć.
Po zakończeniu debaty pan Krzysztof Gębala podkreślił kompetencje drużyn i umiejętność wypowiadania się na tematy ważne, wymagające świadomej społecznej dyskusji; pani Małgorzata Kopeć wyeksponowała wartość profilaktyczną i wychowawczą poruszanego w debacie tematu. Sędzia debaty, pani Agnieszka Rębacz, członkini zarządu Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i marszałek, pan Jakub Kozłowski, pochwalili prezentujące się drużyny za poprawną argumentację, wykorzystanie czasu na mowy, odpowiednie przykłady, umiejętność opanowania stresu i poradzenie sobie w konfrontacji z drużyną przeciwną.
Sędzia, po podkreśleniu wartości wystąpień obu drużyn, ostateczne zwycięstwo przyznała drużynie propozycji.
Realizacja projektu możliwa była przy wsparciu organizacyjnym i finansowanym Powiatu Krakowskiego i Urzędowi Miasta i Gminy w Skawinie. Zorganizowana debata była elementem Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022.
Źródło: Centrum Wspierania Rodziny /LO w Skawinie