W Gminie Skawina wiele działań i środków zmierza w kierunku profilaktyki, promowania zdrowego stylu życia, zapobiegania zagrożeniom i wskazywania sposobów radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Od 2011 roku Urząd Miasta i Gmina Skawina wraz ze skawińską Biblioteką Pedagogiczną podejmuje trud wydawania bajek profilaktycznych w ramach realizacji Gminnych Programów Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

To już siódmy tomik bajek! Po trzech pierwszych zbiorkach: „Bajkowa niania”, „Magiczne bajki na dziecięce smutki” i „Bajkowe sposoby na dziecięce słabostki”, napisanych przez profesjonalistów oraz tomiku autorstwa młodzieży temat został oddany tym, którym dziecięce problemy są najbliższe, czyli rodzicom.

W 2019 roku została ogłoszona pierwsza edycja konkursu adresowana do rodziców, których zadaniem było napisanie bajek profilaktycznych dla swoich dzieci. Pokłosiem tej edycji był zbiorek zatytułowany „Mama, tata bajki piszą. Dzieci bajki ilustrują”, w którym znalazło się osiem konkursowych tekstów.

W następnych latach ogłoszono dalsze edycje konkursu, rozszerzając jego adresatów do dziadków, opiekunów i wszystkich tych, którzy by chcieli wesprzeć swoimi tekstami „Rodzinną apteczkę”.

Tytuł konkursów na bajki profilaktyczne „Rodzinna Apteczka” nie był przypadkowy. Otóż od kliku lat w szkołach z terenu gminy Skawina realizowany jest program profilaktyczny „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” adresowany do dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Realizatorów programu przygotowało Centrum Wspierania Rodziny organizując specjalne szkolenia. Jego celem jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie ich do radzenia sobie z trudnościami. Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale również odzyskać dobry humor i nadzieję  czy nabywać odporność psychiczną. Gdy coś nam dolega sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak możemy pomóc sobie lub komuś, kto czuje się zraniony, czy przeżywa trudne momenty? Jak radzić sobie ze stresem w sytuacji, gdy masz tylko kilka lub kilkanaście lat? tego uczy program. Jako, że tematyka konkursu zbliżona jest do treści zawartych w programie, stąd pomysł na tytuł konkursu „Apteczka rodzinna”.

W ten sposób w latach 2020-2022 udało się pozyskać dziewięć nowych bajek, w których można odnaleźć tak istotne zagadnienia, jak wiara w siebie, relacje w rodzinie i grupie rówieśniczej, szacunek czy odpowiedzialność. To właśnie one zostały wydane w publikacji pt. „Bajeczki z Rodzinnej Apteczki”. Ta ciekawa książeczka została pięknie zilustrowana przez uczniów klas 1-3 gminnych szkół podstawowych, w ramach konkursu „Dzieci bajki ilustrują”.

Mamy nadzieję, że nowy zbiorek skawińskich bajek profilaktycznych stanie się pretekstem do jeszcze intensywniejszych działań profilaktycznych rodziców, nauczycieli i wychowawców, którzy przekują działania bajkoterapeutyczne w sukces wychowawczy.

Już wkrótce bajeczki trafią do skawińskich przedszkoli, szkół oraz innych instytucji i organizacji pozarządowych pracujących z dziećmi.

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna/Centrum Wspierania Rodziny