1 stycznia 2023 r. w życie wchodzą zapisy lokalnej uchwały antysmogowej na terenie naszej gminy które dotyczą m.in. użytkowania kominków, piecyków, trzonów kuchennych i innych tzw. miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń.

Nadal można użytkować kominki i piecyki których eksploatację rozpoczęto przed 1 lipca 2017 r. jeśli posiadana dokumentacja ogrzewacza potwierdza, że osiągają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%  lub zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu do poziomu:

  • 50 mg/m3 dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z otwartą komorą spalania,
  • 40 mg/m3 emisje PM z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie peletów oraz z kuchenek,
  • 20 mg/m3 dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących drewno prasowane w formie peletów (szczegółowe warunki wartości określono w punkcie 2 lit. a załącznika II do Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185).

W takich urządzeniach można stosować węgiel (do 31 grudnia 2029 r.) oraz drewno (biomasę) o wilgotności w stanie roboczym poniżej 20% (bez ograniczeń czasowych).


Kominki i piecyki, które zainstalowano po 1 lipca 2017 r. ale przed 31 grudnia 2022 r. muszą posiadać dokumentację potwierdzającą spełnianie wymogów ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń. W takich urządzeniach można stosować węgiel (do 31 grudnia 2029 r.) oraz drewno (biomasę) o wilgotności w stanie roboczym poniżej 20% (bez ograniczeń czasowych). Od 1 stycznia 2022 r. nie można montować kominków, piecyków (miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń ale również innych źródeł ciepła) na węgiel.

Kominki i piecyki które będą instalowane po 1 stycznia 2023 r.  muszą posiadać dokumentację potwierdzającą spełnianie wymogów ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń z zamkniętą komorą spalania oraz:

  • ogrzewacz musi posiadać zamkniętą komorą spalania, 
  • urządzenie musi być wyposażone w urządzenie do automatycznej kontroli przebiegu procesu spalania poprzez regulację dopływu powietrza w oparciu o pomiar temperatury spalin.

W takich urządzeniach można stosować drewno (biomasę) o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (bez ograniczeń czasowych).


W przypadku pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu z pracownikami Wydziału Ochrony Powietrza UMiG w Skawinie, Rynek 12, wejście od ul. Krzywej, tel. 12 2770167 oraz 12 2770168.


Źródło: OP