Co to jest Mały ZUS Plus? to ulga dla małych przedsiębiorców. Skorzystanie z ulgi umożliwia uzyskanie niższych, proporcjonalnych do dochodu składek na ubezpieczenia społeczne. Warunki korzystania z ulgi Mały ZUS Plus w 2023 roku
pozostają niezmienione w stosunku do poprzednich lat. Skorzystanie z
małej działalności plus jest możliwe w sytuacji, gdy przedsiębiorca:
- prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (lub na podstawie innych przepisów szczególnych),
- osiągnął w 2022 roku przychód z działalności gospodarczej nieprzekraczający 120 000 zł,
- prowadził działalność w 2022 roku przez co najmniej 60 dni (podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności co najmniej 60 dni).
Kto nie może skorzystać z „małego ZUS plus” w 2023?
Ulga nie przysługuje w sytuacji, gdy przedsiębiorca rozliczał się w formie karty podatkowej i był zwolniony ze sprzedaży od podatku VAT. W takim przypadku przychodem z działalności gospodarczej jest wartość sprzedaży, o której mowa w ustawie o podatku od towarów i usług. Wartość sprzedaży podlega opodatkowaniu tym podatkiem, ale bez kwoty tego podatku.
Mały ZUS Plus w 2023 nie przysługuje także przedsiębiorcom, którzy podlegali ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu innej pozarolniczej działalności. Od skorzystania z Małego ZUS-u przedsiębiorcę powstrzymuje także spełnianie warunków do opłacania preferencyjnych składek, czyli składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.
W przypadku gdy przedsiębiorca wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy te same obowiązki, które wykonywał dla niego wcześniej jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, ZUS nie przyzna ulgi.
Mały ZUS Plus nie jest tym samym co niższe składki ZUS dla nowych przedsiębiorstw – nie można korzystać z niego w pierwszym roku prowadzenia firmy.
Mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba płacić w pełnej wysokości.
Dokumenty zgłoszeniowe Mały ZUS Plus:
- W 2022 r. prowadziłeś działalność gospodarczą i nie korzystałeś z „małego ZUS plus” powinieneś złożyć:
- wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12, jeśli na dzień 31 grudnia 2022 r. podlegałeś ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie korzystałeś z „małego ZUS plus” albo
- wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 70, 05 72, jeśli akurat 31 grudnia 2022 r. zakończy się okres 24 miesięcy korzystania z „preferencyjnych składek”
- zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo - jeśli podlegasz wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu - zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób z rentą przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).
2. W styczniu 2023 rozpoczęto lub wznowiono prowadzenie działalności gospodarczej.
- zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA lub ZUS ZZA
Termin złożenia dokumentów to 31 stycznia 2023 r.
Więcej informacji o warunkach korzystania z ulgi na stronie ZUS.
Źródło : ZUS /RS-CWP