Prawicowy Blok Samorządowy „SKAWINA” oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapraszają na koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

4 marca 2023 roku o godz. 18.45 w sali teatralnej przy parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie Chór Camerata z Wieliczki wystąpi z repertuarem poświęconym pamięci rtm. Witolda Pileckiego. Chór, pod dyrekcją Izabeli Szoty, wystąpi z udziałem Konrada Szoty – słowo, przy akompaniamencie Agnieszki Korczyńskiej.

Wielicki chór mieszany „Camerata” powstał w styczniu 1997 r. Działa pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury, od 2008 r. posiada status stowarzyszenia. Pierwszym dyrygentem zespołu była Monika Bachowska, od 1999 r. pracę z chórem podjęła Izabela Szota.

Na bogaty i różnorodny repertuar „Cameraty” składają się zróżnicowane stylistycznie utwory obejmujące okres od renesansu do współczesności, wykonywane a cappella lub z towarzyszeniem instrumentalnym, jak pieśni patriotyczne, ludowe, utwory religijne, a także fragmenty mszy, oratoriów, oper i musicali. Szczególnym uznaniem publiczności cieszą się koncerty pieśni patriotycznych i kolęd, którym zawsze towarzyszy niezwykła atmosfera.

„Camerata” ma na swoim koncie ponad 600 występów w Polsce oraz za granicą (Austria, Białoruś, Czechy, Estonia, Francja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Watykan, Włochy, Węgry). Chór szczególnie ceni sobie współpracę z Francuską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną OLDA pod dyr. Jean-Jo Roux (koncerty w Polsce i Francji), Młodzieżową Orkiestrą Kameralną Fresco Sonare pod dyr. Moniki Bachowskiej („Gloria” A. Vivaldiego), Orkiestrą Straussowską Obligato pod dyr. Jerzego Sobeńko (w towarzystwie Wiesława Ochmana), Wielicką Orkiestrą Kameralną, Dętą Reprezentacyjną Orkiestrą Kopalni Soli w Wieliczce, krakowskim Teatrem Hagiograf, a także wieloma solistami Opery Krakowskiej i Filharmonii Krakowskiej oraz profesorami Akademii Muzycznej w Krakowie.

O poziomie artystycznym chóru świadczą pochlebne opinie prasowe oraz liczne nagrody zdobyte na konkursach. W 2015 r. zespół został nagrodzony Medalem Polonia Minor za działalność na rzecz Małopolski oraz wzbogacanie życia kulturalnego regionu.

IZABELA SZOTA

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie (specjalności: pedagogiczna oraz dyrygowanie zespołami wokalno–instrumentalnymi), a także klasę śpiewu profesor Teresy Wessely. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki.

Jako solistka, kameralistka oraz dyrygent występowała w prestiżowych salach wielu krajów Europy i Polski, m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie i Krakowie (cykl „Wieczory Wawelskie”). W 2008/2009 r. odbyła tournée do Izraela z krakowskim chórem Kantorei Sankt Barbara. Brała udział w licznych festiwalach w Polsce (m.in. Muzyka w Starym Klasztorze w Łodzi, Tempus Paschale w Lublinie, Tynieckie Recitale Organowe, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, Dni Bachowskie w Krakowie) i Francji (Auvergne Barocca). Współpracowała z wieloma solistami oraz zespołami (m.in. z Krakowskim Chórem Kameralnym, Camerata Cracovia, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Kantorei Sankt Barbara), a także z Teatrem Dramatycznym Bückleina w Krakowie. Posiada w dorobku nagrania telewizyjne i płyty CD.

Prowadzi również działalność pedagogiczną. W latach 2000–2006 była dyrektorem Szkoły Muzycznej I stopnia im. Hieronima Henryka Baranowskiego w Krakowie, w latach 2006-2018 – dyrektorem nowopowstałej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wieliczce, a od 2018 r. kieruje Zespołem Szkół Muzycznych w Wieliczce. W latach 2006–2010 była koordynatorem regionalnym Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. Za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana, m.in. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

KONRAD SZOTA

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu prof. Adama Szybowskiego na Wydziale Wokalno - Aktorskim. W latach 1991- 2013 solista Opery Krakowskiej. Współpracował z Teatrem Bückleina w Krakowie oraz z teatrami dramatycznymi w Warszawie i Gdyni. Koncertował jako solista w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Szwajcarii, Włoszech, Austrii, Rosji, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Estonii. Ważniejsze partie to: Bartolo w "Cyruliku Sewilskim" oraz Dandini w „Kopciuszku” Gioacchino Rossiniego, Hrabia Almaviva w "Weselu Figara" oraz Don Giovanni i Masetto w "Don Giovannim" Wolfganga Amadeusza Mozarta, Schaunard w "Cyganerii" Giacomo Pucciniego, Crespel w "Opowieściach Hoffmana" Jacques’a Offenbacha, Maciej w "Strasznym Dworze" Stanisława Moniuszki, Perczyk w "Skrzypku na dachu" Jerry’ego Bocka, Ferri w "Wiktorii i jej Huzarze" Paula Abrahama, Bordüre i Rüpel w "Ubu Rex" oraz Książę de Conde w „Diabłach z Loudun” i Doktor Knoblochzer w „Czarnej masce” Krzysztofa Pendereckiego, Vanesio w "Larinda e Vanesio" Johanna Adolfa Hassego (prapremiera polska), Sempronio w „Aptekarzu” Josepha Haydna, Baron w „Traviacie” oraz Silvano w „Balu maskowym” Giuseppe Verdiego, Doctor Malatesta w „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego. Brał udział w znaczących festiwalach w Polsce (m.in. Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju oraz Dniach Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu) i Francji (Auvergne Barocca). Posiada w dorobku liczne nagrania CD i TV. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Od 2013 jest dyrektorem nowopowstałej Szkoły Muzycznej I stopnia w Skawinie.

AGNIESZKA KORCZYŃSKA

Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu prof. Grażyny Kulki- Dziech, doskonałego pedagoga kontynuującego tradycje pedagogiki chopinowskiej.

Jej pasją jest praca nad rozwojem muzycznym małych dzieci, a także działalność koncertowa - kameralistyka. Jest nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych w Wieliczce, gdzie kieruje sekcją instrumentów klawiszowych. Jej uczniowie są laureatami wielu nagród na licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Swoją miłość do muzyki przekazała swoim córkom, które zajmują się zawodowo muzyką - starsza jest skrzypaczką, a młodsza altowiolistką.


Źródło: PBS "SKAWINA"