Drzewa wytwarzają tlen, filtrują zanieczyszczenia neutralizując toksyczne związki, obniżają temperaturę latem i niwelują hałas. Kwiaty i rośliny sezonowe cieszą oko, wpływają na nasz nastrój i upiększają miejsca. Zieleń miejska jest naszym wspólnym dobrem – dbajmy o nią razem!Zmiany jakie wprowadzamy w mieście, w obszarze zieleni, wymagają i dużego nakładu pracy i czasu, by dały efekt. W najbliższym sezonie planujemy kolejne nasadzenia i wymianę drzew (niestety chore okazy, zagrażające bezpieczeństwu, muszą być usuwane) na nowe, dobrane w przemyślany sposób. Zasadzimy kwiaty na ulicach: Kazimierza Wielkiego (tu gęsta sieć podziemnej infrastruktury nie pozwoliła na tych ulicach na posadzenie drzew do gruntu, stąd wybór donic) i Batorego. 

Dlaczego zieleń jest niszczona, rozkradana, dewastowana?
Czy połamane rośliny, nacinane i uszkadzane drzewa to wynik świadomego działania, czy brak wiedzy?
Zastanawiamy się jak przekonać mieszkańców, że zieleń jest naszym wspólnym dobrem? 


Ochrońmy wszelkie miejskie przestrzenie zielone, bo to wpływa na poprawę jakości naszego życia. Może warto zastanowić się dwa razy przed podjęciem decyzji o wycince drzewa, nawet pozornie kolidującego z naszymi planami?

Spacerując po Skawinie, wchodząc w głąb osiedli z łatwością można natrafić na zadbane ogródki, pełne kwiatów i krzewów. W niektórych przypadkach są to małe dzieła sztuki, pieczołowicie przez lata pielęgnowane, co widać po wieku roślin. Sami oceńcie, czy przyjemnie przechodzi się obok takich miejsc? Zieleń, pszczoły, motyle, biedronki, śpiew ptaków o poranku i wieczorami – to ociepla wizerunek miasta. Dziękujemy Państwu – opiekunom ogródków i ogrodów – za wysiłek, który pewnie jest dla Was przyjemnością! Dziękujemy, bo wszelkie tereny zieleni w miastach spełniają również bardzo ważną rolę społeczną, wpływają na dobrostan mieszkańców. Wśród zieleni ludzie relaksują się, odprężają i odstresowują. 

Chroniąc miejską zieleń dbamy również o różnorodność biologiczną. Drzewa w parkach, na cmentarzach, na prywatnych posesjach czy szpalery wzdłuż ulic stanowią ostoje, gdzie ptaki, pożyteczne owady i inne zwierzęta znajdują schronienie. Równocześnie – a może przede wszystkim – chrońmy i dbajmy o istniejącą już zieleń, która jest bezcennym elementem naszego miejskiego krajobrazu i naszym przyrodniczo-kulturowym dziedzictwem.

Czy wiesz, że: 

  • Duże drzewo w ciągu 10 lat produkuje tyle tlenu, ile zużywa człowiek podczas 20 lat życia.
  • W zimie, kiedy brak okrywy z liści, drzewa posadzone w odległości 2-3 metrów od budynku, powodują powstawanie tak zwanej „kieszonki powietrznej”, gdzie nie wieje zimny wiatr – tym samym ograniczają ochładzanie ścian i zmniejszają koszty ogrzewania.
  • Gęsto zabudowane ulice miast stanowią idealne warunki do powstawania „rzek” oraz licznych podtopień podczas intensywnych opadów. Natomiast każda powierzchnia „zielona” pozwala wodzie swobodnie wsiąkać w glebę.


Źródło: KZ/PW