A Ty jak spędzisz majówkę? Dziś razem z LKS Radziszowianka zabieramy Was na wycieczkę rowerową po naszej gminie. Mamy nadzieję, że podczas zbliżającej się majówki skorzystacie z propozycji trasy i odwiedzicie – nie zawsze oczywiste – miejsca.


Wycieczkę rozpoczynamy w Radziszowie przy ulicy Skawińskiej 3, czyli tuż przy boisku LKS Radziszowianka. Przy odrobinie szczęścia możecie trafić na mecz piłkarski rozgrywany na tym obiekcie przez którąś z kilkunastu drużyn z Radziszowa!

Następnie kierujemy się do centrum Radziszowa. Przy kościele skręcamy w lewo w ulicę Szkolną, gdzie po przejechaniu około 100 m Waszym oczom ukaże się odnowiony dwór rodziny Dzieduszyckich. Po wizycie w Dworze kontynuujemy jazdę ulicą Szkolną, a następnie ulicą Wspólną, Zadworze Górne oraz Jagodową, którą dojeżdżamy do ulicy Zadworze. Tym sposobem unikniemy poruszania się drogą powiatową z większym natężeniem ruchu. Ulicą Zadworze poruszamy się przez około 500 m, po czym skręcamy w lewo w ulicę Siedliska, gdzie możemy podziwiać Las Bronaczowa oraz otaczające go łąki.

Kolejny etap to 4-kilometrowy odcinek asfaltowy w ciągu drogi powiatowej w stronę Woli Radziszowskiej. Musimy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności poruszając się tą drogą, gdyż nie posiada ona wyznaczonego pasa dla rowerów ani infrastruktury w postaci CPR-ów (Ciągów Pieszo-Rowerowych). Już na obrzeżach Woli Radziszowskiej skręcamy w lewo w ulicę Kapelanka, która charakteryzuje się niewielkim natężeniem ruchu samochodowego. Ulicą Kapelanka przez tak zwaną „Ostrą Górę” docieramy do centrum Woli, w którym możemy podziwiać piękny drewniany Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Do tej pory trasa prowadziła przez stosunkowo łatwy teren. Kolejny odcinek będzie nieco trudniejszy, jednak do pokonania dla każdego. Po wizycie w zabytkowym kościele jedziemy w kierunku Leńcz, gdzie po 800 metrach skręcamy w prawo w ulicę Garcowiec, a następnie ulicę Chorzyny. Chorzyny to również nazwa jednego z najwyższych wzniesień w gminie i jednocześnie najwyższego punktu na naszej trasie, z którego rozpościera się wyjątkowo malowniczy widok. Przy sprzyjającej pogodzie można stamtąd podziwiać nawet masyw Babiej Góry! Znajduje się tam również punkt widokowy oraz miejsce spotkań i wypoczynku, tak zwane „Stonehenge”.

Po krótkim odpoczynku – a także być może posiłku, drogą polną kierujemy się do miejscowości Jurczyce, w której urodził się i dzieciństwo spędził jeden z najwybitniejszych Polaków, gen. Józef Haller. Dziś możemy podziwiać tu jego popiersie, a także dwór, który obecnie jest w rękach prywatnych.

Kolejną miejscowością, którą odwiedzamy jest Polanka Hallera. Graniczy ona z Jurczycami, więc do pokonania mamy odcinek o długości zaledwie 2km. W Polance możemy podziwiać rozległy zespół podworski, składający się z zabudowań gospodarczych i parku. Po krótkim postoju ruszamy w dalszą drogę i kierujemy się do Krzęcina. Na trasie możemy zobaczyć przydrożne krzyże oraz kapliczki, a także rozległe panoramy okolicy. Jednym z najciekawszych obiektów w Krzęcinie jest drewniany kościół z XIV w.

Można powiedzieć, że teraz mamy już z górki (dosłownie i w przenośni), gdyż kolejnym punktem na naszej trasie jest trasa rowerowa VeloSkawina. Oddana rowerzystom w ubiegłym roku, już zdążyła podbić serca miejscowych – i nie tylko –cyklistów. VeloSkawina to 11-kilometrowa, asfaltowa ścieżka rowerowa poprowadzona wzdłuż Kanału Łączańskiego od Jaśkowic do Skawiny, na której mogą poruszać się piesi. Pamiętajcie jednak, że to rowerzyści mają na niej pierwszeństwo! Ścieżką kierujemy się w stronę centrum Skawiny, mijając po drodze Kopankę, w której funkcjonuje prom umożliwiający przedostanie się na drugą stronę Wisły.

Wjeżdżając do Skawiny, mamy do wyboru wiele ciekawych tras, jednak po tylu atrakcjach najlepszym rozwiązaniem będzie odpoczynek w Parku Miejskim. Tu możemy zakończyć naszą wycieczkę lub kierować się dalej CPR-em do Radziszowa, skąd rozpoczęliśmy naszą majową przygodę. Jedną z niewątpliwych zalet naszej trasy jest to, że tworzy ona pętlę, dlatego też można ją rozpocząć w dowolnym miejscu.

TRASA – łatwa/średnia

DŁUGOŚĆ – około 42 km

DOSTĘPNOŚĆ – każdy rodzaj roweru: MTB/GRAVEL/SZOSA, (na niektórych odcinkach na trasie rower szosowy trzeba będzie prowadzić – w sumie około 1 km).




Źródło: RR/PSW