14 maja 2023 roku odbył się XX Jubileuszowy Bieg Skawiński - największa impreza sportowa organizowana już od dwóch dziesięcioleci w gminie Skawina. Pogoda jak zawsze  dopisała - lekko pochmurny poranek i bardzo słoneczne popołudnie były korzystne dla kibiców i organizatorów, ale niestety nie zawsze dla biegaczy. Jak co roku do Skawiny zjechały setki zawodników z całej Polski, pojawili się również biegacze z zagranicy. Na starcie i mecie oraz trasie biegu uczestników dopingowali liczni mieszkańcy Skawiny i okolic oraz miłośnicy biegania, którzy towarzyszyli startującym biegaczom.

Sportowe emocje w Skawinie rozpoczęły się już od godzin przedpołudniowych , gdy na skawińskich błoniach jako pierwsi  walkę z dystansem i zmęczeniem podjęli młodzi biegacze z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W sumie linię mety przekroczyło ponad 300 młodych zawodników w wieku od 3 do 15 lat, zmęczonych, ale szczęśliwych. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy otrzymali medale i dyplomy, a najlepsze trójki, które zajęły miejsca na podium w każdej kategorii były nagradzane dodatkowymi nagrodami. Miłą atrakcją dla młodych biegaczy było losowanie nagrody specjalnej - roweru marki Kross. „Szczęściarą” okazała się młoda mieszkanka Skawiny.

Popołudniową serię zawodów rozpoczął Bieg na Rolkach na dystansie 9 km, który również może pochwalić się długą, bo 11-letnią tradycją. Tym razem do rywalizacji stanęło 133 zawodników. W bardzo szybkim  tempie pokonali trasę do Radziszowa i z powrotem. Pierwszy zawodnik pojawił się na mecie już po 14 minutach i 21 sekundach. Był to Paweł Ciężki z Krakowa. Zwycięzcy najwyraźniej wyjątkowo przypadła do gustu trasa wyścigu, gdyż był jego triumfatorem także w zeszłym roku. Cieszymy się, iż udało się poprawić zeszłoroczny wynik o 13 sekund. Pierwszą kobietą na mecie była z kolei Liwia Kubin z Zakopanego.

Gdy wszyscy rolkarze pojawili się na mecie, na 10 km trasę Skawina-Radziszów-Skawina wyruszyli  po raz pierwszy uczestnicy dodatkowej kategorii - Nordic Walking. Ten rodzaj marszu z kijkami został wymyślony w Finlandii latach 20. XX wieku. Najszybszym mężczyzną okazał się Piotr Ordzowiały z Osielca z czasem 1.04.52 sek, wśród kobiet triumfowała Elżbieta Przybył z Radzionkowa z czasem 1.10.41 sek. Całą trasę przemaszerowało 70 uczestników.

Oczekiwany z dużym zainteresowaniem Bieg Główny na dystansie 10 km tradycyjnie wystartował o godz. 15.30. Od samego startu tempo nadawał biegacz z Ukrainy Roman Romanenko, który ostatecznie zwyciężył z dużą przewagą w bardzo dobrym czasie 30 minut i 44 sekundy. Wśród kobiet jako pierwsza na mecie zameldowała się Paulina Surówka z Nowego Sącza z czasem 37 minut 36 sekund. W klasyfikacji VI Memoriał im. Tomasza Staszczaka zwyciężył Igor Pyclik z Modlniczki, a wśród kobiet po raz kolejny Katarzyna Tłok ze Skawiny. W ramach XX Biegu Skawińskiego odbyły się również XIV Mistrzostwa Polski Energetyków w biegu na 10 km. W tej kategorii mogli startować pracownicy elektrowni, elektrociepłowni i spółek dystrybucyjnych oraz innych firm bezpośrednio współpracujących z energetyką. Najlepszymi energetykami okazali się Daniel Żuchowski z Krakowa oraz Jagoda Durkalec z Jeleniej Góry, drużynowo PGE ELEKTROWNIA TURÓW przed PGE ENERGIA CIEPŁA S.A. i TAURON TEAM. W kategorii XIII Mistrzostw Gminy Skawina w biegu na 10 km najlepszym okazał się Krzysztof Biel z Jaśkowic, a wśród kobiet - Gabriela Czopek ze Skawiny. Stowarzyszenie „Nasz Radziszów” ufundowało dodatkowe nagrody dla Anny Śliwy - najlepszej radziszowianki i Karola Kurka - najlepszego radziszowianina. Najstarszymi uczestnikami okazali się Barbara Prymakowska z Tarnowa i Jerzy Kopta z Krakowa, urodzeni w 1946 r. Bieg Główny ukończyło 745 uczestników.

Kolejny „festiwal  biegania” w Skawinie zakończony i z pewnością bardzo udany, o czym świadczą frekwencja, zadowolenie uczestników i bardzo przychylne komentarze. W 20 edycjach Biegu Skawińskiego uczestniczyło około 12 000 biegaczy i biegaczek z 15 krajów. Rekord trasy 29 min 13 sek. z roku 2012 należy do znanego maratończyka, reprezentanta Polski - Henryka Szosta, a wśród kobiet trasę ze Skawiny do Radziszowa i z powrotem najszybciej przebiegła w roku 2019 reprezentantka Kenii Caroline Korir w czasie 32 min. 59 sek.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom!!! 

XX Bieg Skawiński

Zobacz film z wydarzenia


Tradycyjnie organizatorem XX Biegu Skawińskiego był Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka”. Współorganizatorami wydarzenia byli Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Szkoła Podstawowa Nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Noblistów Polskich w Skawinie oraz Klub Sportowy „Skawina Biega”. Podziękowania dla dyrekcji i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 6, pracowników CKiS w Skawinie oraz licznych wolontariuszy ze Szkół Podstawowych nr 1, 3 i 6. Organizatorzy są bardzo wdzięczni członkom Klubu „Skawina Biega” za wsparcie i bardzo sprawne przeprowadzenie części dopołudniowej dla dzieci i młodzieży. Serdeczne podziękowania dla funkcjonariuszy Policji w Skawinie oraz Policji Powiatowej w Krakowie, Straży Miejskiej, ratowników Pogotowia Ratunkowego oraz członków OSP z całej Gminy Skawina (komendy: Skawina I i II, Rzozów, Kopanka, Borek Szlachecki, Krzęcin, Wola Radziszowska, Radziszów, Polanka Hallera, Jaśkowice, Facimiech), którzy czuwali nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem imprezy.

Dziękujemy wszystkim miłośnikom biegania i ruchu na świeżym powietrzu, którzy po prostu byli, dopingowali, pomagali i wspierali nas. Dekoracji najlepszych w poszczególnych kategoriach dokonali przedstawiciele władz samorządowych oraz skawińskich podmiotów gospodarczych w osobach: Arkadiusza Wrzoszczyka - V-ce Starosty Powiatu Krakowskiego, Witolda Grabca - I Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Marka Spólnika, Karola Kościelnego i Antoniego Sapały - Radnych Miejskich w Skawinie, Barbary Rosek - Prezes Valsir Polska, Jerzego Wodnickiego - Prezesa TrekoLaser, Pawła Stali - Valeo Sp.z o.o., Marka Marca - z-cy Dyrektora Centrum Usług Wspólnych w Skawinie, Urszuli Osielczak - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6, Jakuba Krasuskiego - z-cy Dyrektora ds. Sportu CKiS w Skawinie. Wszyscy uczestnicy XX Biegu Skawińskiego otrzymali oryginalne pamiątkowe medale, koszulki techniczne i dyplomy. Nie zabrakło też bogatych pakietów startowych i pysznego żurku po biegu. Najlepsi w poszczególnych kategoriach otrzymali premie pieniężne, nagrody rzeczowe i puchary, a nagrody w postaci 4 telewizorów 43” w drodze losowania trafiły do uczestników z Gostynina, Wielkich Dróg, Krakowa i Kłaja.

Gorące podziękowania i słowa uznania dla sponsorów, darczyńców i partnerów, którzy poprzez pomoc finansową i wsparcie organizacyjne przyczynili się do wzorowej organizacji imprezy, w szczególności: Gmina Skawina, Valeo Autosystemy Sp.z o.o. - Partner Generalny Biegu, CEZ Skawina S.A. - Partner Strategiczny, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Powiat Krakowski, MPEC S.A. w Krakowie, Konstruktion Sp.z o.o., Valsir Polska Sp. z o.o., Centrum Zakupowe „Jan”, „Ferro” S.A., „TrekoLaser” Sp.z o.o., P.G. „Geoprzem”, NPA Skawina, Firma Dekor Szymon Stec, Krakowski Bank Spółdzielczy, Makarony Czanieckie, „Talbud”-A, „Waśpol” Sp.j. , Bank Spółdzielczy w Skawinie, Hotel „Dworek Skawiński”, ZPH „Frezwid” sp.j., Restauracja Primavera  Jaśkowice, „Lajkonik Snack”, „Bahlsen” Sp.z o.o., Firma Ziaja, Przetwórnia Mięsa Dziewoński Stanisław, Masarnia Gubała, Piekarnia Dąbrowski. Podziękowania za wsparcie organizacyjne dla Szkoły Podstawowej nr 3 i ZWiK w Skawinie.


Dwadzieścia edycji Biegu Skawińskiego to szmat czasu. Zmieniała się otaczająca nas rzeczywistość, zmieniali się burmistrzowie naszej gminy, zmieniali się komendanci policji w Skawinie, a Bieg Skawiński trwał. Poddaliśmy się tylko raz w roku 2020 z powodu szalejącej pandemii. Mogło się to udać właśnie dzięki dobrej współpracy, życzliwości i wsparcia dla pomysłodawców i organizatorów - Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka” ze strony władz samorządowych Gminy Skawina, Powiatu Krakowskiego, Urzędu Marszałkowskiego oraz wielu lokalnych firm i przedsiębiorstw. Bieg Skawiński to nie tylko bieganie czy rywalizacja sportowa, to również forma integracji międzypokoleniowej w zdrowej, pełnej entuzjazmu atmosferze. Daje możliwości do kształtowania właściwych postaw i zachowań, wpływa korzystnie na rozwój psychofizyczny młodego człowieka, prowadzi do samodoskonalenia i mistrzostwa sportowego w duchu „fair play”. Bieg Skawiński na stałe wpisał się w pejzaż naszej rzeczywistości, a jego zasięg jest doskonałą promocją dla miasta i gminy Skawina oraz całego regionu.

Klub serdecznie przeprasza za powstałe utrudnienia w ruchu kołowym.


Wszystkie wyniki oraz galeria zdjęć: www.skawina.biegskawina.pl


Projekt współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina, Województwa Małopolskiego i Powiatu Krakowskiego.


Źródło: UKS Jedynka