Już po raz piąty przekazujemy w ręce mieszkańców Raport o stanie gminy Skawina. To skutek zmian przepisów o samorządzie lokalnym. Teraz będzie przedstawiony oraz poddany debacie publicznej podczas absolutoryjnej sesji, która odbędzie się w połowie czerwca. W dyskusji będą mogli wziąć udział również mieszkańcy. Zgodnie z ustawą Raport obejmuje w szczególności podsumowanie działalności w roku poprzednim, realizację: polityk, programów i strategii oraz uchwał Rady Miejskiej. 


Jaki był poprzedni rok?

Rok 2022 to przede wszystkim realizacja budżetu Gminy Skawina w bardzo trudnych warunkach (m.in. rosnąca inflacja, wzrost stóp procentowych i cen nośników energii) ale też pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. W skrócie nie był łatwy. O szczegółach ważnych zadań, zrealizowanych inwestycjach, programach i zmianach jakie wydarzyły się w naszej gminie szczegółowo piszemy w Raporcie. 

-  To obszerny dokument, do którego lektury bardzo zachęcam – mówi burmistrz Norbert Rzepisko. - Debata odbędzie się podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej. Ubiegłoroczny budżet wymagał od nas szczególnej staranności i dbałości w wydawaniu środków, które posiadamy. Wiązał się jak zawsze z wyborami i wskazywaniem priorytetów. Nasze wysiłki związane z realizacją Strategii rozwoju Gminy Skawina są zauważane przez mieszkańców. Bardzo mnie to cieszy. Realizowane projekty, zmieniają i miasto i gminę w miejsca jeszcze bardziej przyjazne mieszkańcom - dodaje.

Rok 2022 to także inwestycje

Z sukcesem realizowaliśmy założenia tzw. Planu Mobilności. Kontynuowaliśmy budowę ciągów pieszo-rowerowych oraz infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszego oraz rowerowego. Otwarliśmy 11-kilometrową ścieżkę na Kanale Łączańskim, która połączyła zachodnie sołectwa z miastem i dziś jest nie tylko ciągiem komunikacyjnym, ale również atrakcyjną trasą rekreacyjną. Kilkuletnie prace inwestycyjne związane z rozbudową i przebudową stacji przesiadkowych czy powstaniem nowych parkingów pozwoliły na powrót regularnych połączeń kolejowych do Skawiny i do Krakowa. Pojawiły się również nowe linie komunikacji gminnej: S1, S2 i S3. Zakończyliśmy budowę dwóch rond na ul. Krakowskiej, a także udało się połączyć obwodnicę Skawiny z DW953 w Rzozowie. Oddaliśmy do użytku obiekty sportowe i rekreacyjne, finalizując prace nad Programem Rewitalizacji. Dzisiaj w każdym sołectwie, a także na większości osiedli znajdują się nowe obiekty zrealizowane także z tego programu. W ramach rewitalizacji terenów wiejskich, oddaliśmy do użytku Centra Aktywności Kulturalnej w Jaśkowicach i Borku Szlacheckim tak, aby mieszkańcy sołectw znaleźli swoje miejsce spotkań i spędzania czasu wolnego. Cały 2022 rok trwały prace nad powstaniem projektu Centrum Edukacyjnego w Wielkich Drogach. Dokument ten przygotowany został przy bardzo dużym udziale Mieszkańców.


Dyskusja o Raporcie i sesja absolutoryjna

Raport jest do wglądu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.  Aby móc uczestniczyć w debacie, należy złożyć do przewodniczącej Rady Miejskiej w Skawinie pisemny wniosek poparty co najmniej 50 podpisami. Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana jest sesja. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącą zgłoszenia.

- Sesja absolutoryjna Rady Miejskiej odbędzie się w połowie czerwca. O dokładnym terminie poinformujemy wkrótce. W jej trakcie odbędzie się debata na temat Raportu. Zgodnie z przepisami o samorządzie gminnym, w debacie może wziąć udział 15 mieszkańców, którzy będą mieli możliwość zabrania głosu w dyskusji i przedstawienia swoich spostrzeżeń oraz uwag dotyczących Raportu - podkreśla Ewa Masłowska przewodnicząca Rady Miejskiej w Skawinie.


Po zakończeniu debaty nad raportem Rada Miejska przeprowadzi głosowanie nad udzieleniem Burmistrzowi Miasta i Gminy Skawina wotum zaufania.


Źródło: PSW