Czy Twoje dziecko ma nadwagę? Jest uczennicą/uczniem klasy 1-6? Zacznij działać już dziś! Weź udział w bezpłatnym programie w MCR w Radziszowie! Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, Polska plasuje się na 8. miejscu w Europie pod kątem liczby dzieci w wieku od 7 do 9 lat borykających się z nadwagą i otyłością. 


Chcąc walczyć z problemem, Województwo Małopolskie razem z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. św. Ludwika realizują 2. edycję programu „Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie” - zadania realizowanego w 2023 roku w zakresie zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej jako prewencji nadwagi i otyłości dzieci i młodzieży. Program potrwa do 29 grudnia 2023 roku.


Rodzicu do 30 czerwca 2023 możesz zgłosić swoje dziecko wypełniając formularz zgłoszeniowy 

  • do panelu konsultacyjnego mogą być zgłaszane dzieci borykające się z problemem nadwagi lub otyłości, dzieci u których wskaźnik BMI >90
  • dzieci uczęszczające do klas 1- 6 w małopolskich podstawówkach
  • w ramach panelu konsultacyjnego dzieci skorzystają z 3 bezpłatnych konsultacji z fizjoterapeutą, 3 z dietetykiem i max. 3 z psychologiem, które będą odbywać się w formie grupy wsparcia
  • panel konsultacyjny będzie realizowany w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika - Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie, ul. Podlesie 173
Udział w programie jest całkowicie bezpłatny! Aktualnie szpital rekrutuje do Panelu II indywidulanego program wsparcia dla dzieci zmagających się z nadwagą lub otyłością, a także ich rodzin. 


Efektem realizacji programu będzie zmniejszenie częstości występowania nadwagi i otyłości wśród uczniów z klas 1 - 6 z małopolskich szkół podstawowych. Organizatorzy chcą również pomóc dzieciom i ich rodzicom w budowaniu i pielęgnowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i postaw prozdrowotnych.  Programem zostanie objętych co najmniej 1800 dzieci z klas 1-6. W ramach programu, realizowane będą dwa panele:
  • Panel podstawowy trwający 3 miesiące i realizowany na terenie szkół podstawowych z małopolski. Panel kierowany jest do uczniów klas 1 - 6 szkół podstawowych oraz ich rodziców i opiekunów.
  • Panel dodatkowy trwający 3 miesiące i realizowany w Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie. To indywidualny program wsparcia dla dzieci zmagających się z nadwagą lub otyłością oraz ich rodziców i opiekunów.



Panel I podstawowy - realizowany jest w szkołach podstawowych. Dzięki dołączeniu do programu uczniowie oraz ich rodzice będą mogli skorzystać z różnorodnych form wsparcia, w tym:

  • 120 dodatkowych zajęć aktywności fizycznej,
  • 18 spotkań z zakresu edukacji żywieniowej dla dzieci,
  • warsztatu z zakresu aktywności fizycznej dla rodziców i opiekunów,
  • 3 spotkania z zakresu edukacji żywieniowej dla rodziców/ opiekunów
  • wspólne spotkanie edukacyjne dla dzieci i rodziców  


W ramach projektu:

  • Konsultacje z dietetykiem. W trakcie trzech spotkań, dietetyk wykona pomiary, analizę i ocenę składu ciała, a także zdiagnozuje przyczyny nadmiaru masy ciała. Efektem spotkań będzie także opracowanie indywidualnych zaleceń żywieniowych dla pacjenta,
  • 3 konsultacje z fizjoterapeutą, który dokona analizy obecnych zachowań związanych z aktywnością fizyczną, wykona podstawowe testy określające siłę mięśni, gibkości i wydolności krążeniowo oddechowej. Przeprowadzi również instruktaż ćwiczeń, który będzie opierać się na zdiagnozowanych u dziecka problemach ze sprawnością. Efektem  będzie poprawa aktywności fizycznej i motorycznej dziecka,
  • Wsparcie psychologiczne – w ramach realizacji, zorganizowane zostaną także max. 3 spotkania grupy wsparcia, w której uczestniczyć będą dzieci wraz z rodzicami. Podczas zajęć prowadzonych w formie warsztatów, uczestnicy będą uczyć się budowania motywacji do zmiany zachowań żywieniowych i osiągnięcia postaw prozdrowotnych, a także będą pracować nad rozwojem poczucia własnej wartości i pewności siebie.
  • Na zakończenie wsparcia, każde dziecko weźmie udział w wizycie kontrolnej, w czasie której otrzyma kartę informacyjną zawierającą wszystkie uzyskane w trakcie trwania programu informacje, wyniki oraz dalsze zalecenia.

Kwalifikacja do panelu konsultacji dodatkowych odbywa się na podstawie danych antropometrycznych z karty bilansu (uzyskanych w ramach panelu podstawowego) lub na podstawie deklaracji rodzica/opiekuna. Z programu mogą skorzystać dzieci u których wskaźnik wagowo-wzrostowy (BMI) wyniósł 90 i więcej. Wartość centyla BMI* powyżej 90-ciu wiąże się z wysokim ryzykiem przejścia dziecka do wartości diagnozowanych już jako otyłość, która przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych, które dotyczą zarówno ciała, jak i psychiki. Więcej informacji nt. programu można znaleźć na stronie www.dzieciecyszpital.pl oraz na portalu www.profilaktykawmalopolsce.pl 


Patronat Honorowy:
Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego
Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego