Zapraszamy do zapoznania się z wynikami raportu pokazującego klimat rowerowy w polskich miastach. Badania przeprowadza stowarzyszenie samorządowe Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA), zbierają opinie mieszkańców na temat jakości korzystania z roweru w polskich miastach i gminach. Wyniki opinii tworzą Ranking Miast i Gmin Przyjaznych Rowerzystom.


Badania przeprowadzane są według sprawdzonej i rozwijanej od 1998 roku metodologii Fahrradklima-Test. Według niej, w 2018 roku przebadano blisko 700 europejskich miast. Jakie są założenia metodologii: Chęć udziału miasta lub gminy w badaniach zgłasza samorząd. Samorządy dystrybuują informację o przeprowadzaniu badania wśród swoich mieszkańców. Udział samorządów w badaniach jest bezpłatny.

Użytkownicy rowerów jako eksperci w zakresie codziennych podróży oceniają swoje lokalne środowisko rowerowe. W badaniu może wziąć udział każdy, niezależnie od tego jak często korzysta z roweru. Wyniki przedstawiane są w czterech grupach w zależności od liczby mieszkańców miasta lub gminy. Każdy samorząd otrzymuje indywidualny raport z badania, jeśli spełnił minimalny próg liczby wypełnionych ankiet. Wyniki badań nakreślają wielowymiarowy obraz sytuacji osób korzystających z rowerów, dając argumenty wspierające działania na rzecz poprawy warunków do jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych. 

Zapraszamy do zapoznania się z raportem  dotyczącym Gminy Skawina. Narzędziem badawczym była ankieta w wersji on-line zawierająca 27 pytań podzielonych na 5 obszarów tematycznych oraz pytania metryczkowe. Przyjęta skala ocen zakłada, że 1 jest oceną najlepszą, a 6 oceną najniższą.

Cieszymy się, że zmiany jakie następują w gminie skawina są zauważalne. Jak pokazują wyniki raportu warunki do bezpiecznego przemieszczania się są kluczowe. A dobry klimat rowerowy tworzą infrastruktura zapewniająca większe bezpieczeństwo i promocja dzięki której m.in. edukujemy. - mówi Tomasz Ożóg z-ca burmistrza Skawiny.
Przypomnijmy, ciągi pieszo-rowerowe wykorzystywane są zarówno przez pieszych jak i rowerzystów ale też użytkowników hulajnóg elektrycznych, urządzeń wspomagających ruch /np. rolki, deskorolki, hulajnogi napędzane siłą mięśni/ oraz urządzeń transportu osobistego /np. deski elektryczne, monocykle/ - to wspólna przestrzeń na której szacunek obowiązuje wszystkich. - dodaje 
Przykładowe pytania na które udzielali odpowiedzi mieszkańcy naszej gminy, to:

Jak ważna jest dla Ciebie możliwość jechania rowerem po drodze dla rowerów, w oddzieleniu od ruchu samochodów?
73% - bardzo ważna
13% - ważna
12 %– niezbyt ważna
2% - nieważna

Czy posiadasz prawo jazdy?
91% -Tak
9% - Nie

Oznacza to, że większość rowerzystów używających roweru jako środka transportu, posiada prawo jazdy, zatem jeśli porusza się rowerem nieprawidłowo, łamie przepisy świadomie. Zachęcamy do zapoznania się z raportem w załączeniu poniżej. Mamy nadzieję, że dobry klimat do jazdy rowerem w gminie Skawina będzie trwał i przybywać będzie świadomych uczestników ruchu. 



Źródło: RS/PSW