W czwartek, 5 października w Muzeum Armii Krajowej, z-ca burmistrza Witold Grabiec, podpisał porozumienie dotyczące pełnienia roli operatora w Programie Czyste Powietrze.
Znaczna poprawa jakości powietrza w Gminie Skawina jest efektem wieloletnich starań i partycypacji w projektach lokalnych oraz rządowych. Poprawę powietrza w Skawinie obrazowało podsumowanie 2022 r., kiedy po raz pierwszy w historii pomiarów nie przekroczono norm. Statystyki są efektem starań mieszkańców, ale również prężnie działających eko-dorardców, którzy w znaczący sposób pomagają w uzyskaniu dotacji z możliwych programów.
Pilotażowy projekt będzie „testowany” w województwie małopolskim. O tym czy program okaże się jeszcze bardziej skuteczny, niż poprzednie edycje programu trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Niemniej jednak jest to duża szansa na kompleksowe wsparcie tych najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu. Program daje możliwość „przeprowadzenia” mieszkańca przez cały proces inwestycyjny. Zmiany w programie pozwalają jeszcze bardziej wspierać mieszkańców w skutecznej wymianie źródeł ciepła i termomodernizacji budynków. Adresatami projektu są przede wszystkim osoby o najniższych dochodach.
- W Skawinie na ten moment wymieniono ponad 2,5 kopciuchów, kilkaset jeszcze pozostało. Termomodernizacji poddaliśmy 245 budynków w ramach programu STOP SMOG, jak również wiele skorzystało z termomodernizacji z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze i to nie jest nasze ostatnie słowo. Pragnę przypomnieć, że od 1 stycznia 2023 gmina Skawina wprowadziła całkowity zakaz używania tzw. kopciuchów, obejmujący takżę brak zgody na montaż pieców węglowych w nowych oraz istniejących budynkach - mówi Witold Grabiec
Zadania operatorów będą obejmować:
- identyfikację potencjalnych beneficjentów i pomoc w procesie wymiany starego pieca lub termomodernizacji domu,
- wstępne oszacowanie kosztów inwestycji i wysokości dotacji,
- pomoc w wyborze urządzeń, materiałów, wykonawców oraz wsparcie w zawarciu umów z wykonawcami,
- złożenie wniosków o dotację i płatność (i ich ewentualne poprawy), zbieranie powstałej dokumentacji,
- nadzór nad realizacją prac zgodnie z warunkami programu Czyste Powietrze.
- Z początkiem tego roku uzyskaliśmy Tytuł Małopolskiego Lidera Czystego Powietrza za największą ilość złożonych wniosków przez mieszkańców w Programie Czyste Powietrze 2022r. Tytuł nie tyle cieszy, ale zobowiązuje do dalszej, rzetelnej, ale dającej przyjemne rezultaty pracy. Dziś stajemy się operatorem Programu Czyste Powietrze. Realizujemy wcześniej podjęte założenia z sukcesem. Cieszę się, że wspólnie, przy udziale Mieszkańców dążymy do poprawy jakości powietrza w Gminie. Mam nadzieję, że w ślad za nami pójdą również inne gminy w regionie.- dodaje.
Usługi operatorów będą całkowicie nieodpłatne.
Źródło; OP