Kampania do której Gmina Skawina przystąpiła po raz ósmy, w tym roku odbyła się pod hasłem: „Oszczędzaj energię”. Bezpieczeństwo, aktywność, zmiana sposobu myślenia o mobilności i zapoznanie się z możliwościami jakie oferuje miasto powiększające każdego roku infrastrukturę pieszo-rowerową było dla nas priorytetem. W akcję włączyły się nasze jednostki kultury i szkoły, grupy nieformalna w tym Rowerowa Skawina oraz WALKirie ale też organizacje pozarządowe i podmioty gospodarcze np. Tier, Przystań Rowerowa i bardzo wielu z Was, mieszkańców! Zdecydowanie w tygodniu nie zamknęliśmy wszystkich inicjatyw, tak wiele ich było. Europejski Tydzień Mobilności trwał od 16 do 22 września. Zapraszamy do podsumowanie.


Drugi Festiwal Chodzenia zorganizowany przez grupę inicjatywną WALKirie - kijowa wataha. Oswajanie techniki nordic walking połączone z eksplorowaniem miasta i promocją gminnego transportu, nowej linii S4 funkcjonującej w ramach Skawińskiej Komunikacji Gminnej łączącej peryferyjne osiedle Radziszowskie ze strefą przemysłową. Połączenie uruchomione z inicjatywy mieszkańców i zakładów, pozwalające za rezygnację z samochodu a rzecz transportu publicznego. Trasa marszu ok. 5 km, od Skawińskiego Centrum Komunikacyjnego przez osiedla, zielony przystanek po park miejski. Wśród uczestników rozlosowaliśmy nagrody otrzymane z Ministerstwa Infrastruktury.

Dodatkowa linia gminna S4 funkcjonuje od maja 2023 r. Jej trasa zaplanowana jest tak, aby umożliwić dojazd do kolei, zakładów pracy zmianowej 6/14/22. Linia S4 jest uzupełnieniem linii 253 i zwiększa dostępność do komunikacji mieszkańców os. Radziszowskiego.

Przystanek Skawina-Ajka: nowa ławka i zieleń. W ramach tegorocznego ETM stworzyliśmy na przystanku Skawina-Ajka pierwszą w mieście ławkę wokół drzewa. Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców, platan każdego roku da więcej cienia podróżującym i oczekującym na transport.

Rowerowa Masa Krytyczna zorganizowana we współpracy z grupą inicjatywną Rowerowa Skawina. Pod okiem policji zebrani pokonali dystans 11 km, poruszając się po ścieżkach rowerowych i ciągach pieszo-rowerowych na terenie miasta.

Odzyskujemy przestrzeń na ul. Batorego. Wydarzenie skierowane do rodzin z dziećmi, które polegało na zamknięciu fragmentu ulicy dla użytkowników samochodów i przeprowadzenia akcji na oddzielonym obszarze We współpracy z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Miejską Biblioteką Publiczną w Skawinie, Centrum Usług Społecznych, świetlicą prowadzoną przez Stowarzyszenie Siemacha oraz Strażą Miejską. Gry i zabawy uliczne, konkurs wiedzy skierowany do najmłodszych jak możemy oszczędzać energię? z nagrodami otrzymanymi z Ministerstwa Infrastruktury.

Bezpiecznie hulajnogą elektryczną. Szkolenie dla najmłodszych użytkowników pod okiem rodziców i opiekunów na terenie park&ride przy SCK.

Wymień odpad na sadzonkę. Akcja z długą tradycją w naszej gminie, w ramach której każdy docierający do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w sposób zrównoważony 16 września miał prawo stanąć z specjalnej kolejce, odebrać sadzonkę i otrzymać prezent poprawiający bezpieczeństwo i promujący mobilność.


Rowerowa niedziela po VeloSKA. Zaprosiliśmy mieszkańców na rodzinną wycieczkę rowerową po Kanale Łączańskim do Przystani Rowerowej “Słoneczna Łąka”. Nowego miejsca na mapie gminy przyjaznego rowerzystom.
Dzień bez samochodu. Darmowa komunikacja miejska i bilety za 1 zł od Kolei Małopolskich oraz darmowy przewóz roweru w dniu 22 września – oferta cieszyła się bardzo dużą popularnością.

Kierowco nie bądź egoistą film o parkowaniu na ul. 29 Listopada. W ramach #mobilityweek zrealizowaliśmy materiał pokazujący jak dużym problemem w naszym mieście są nieprawidłowo parkujące samochody. Karanie łamiących prawo to jedna z metod, wierzymy jednak również w siłę edukacji i mądrość naszych mieszkańców. Materiał zrealizowany z perspektywy dziecka, ucznia szkoły podstawowej z ograniczoną widocznością. Uwrażliwiamy!  

Rowerem po drodze dla pieszych i rowerów. W czasie ETM Straż Miejska na terenie Skawiny koncertowała się na kontroli prawidłowego poruszania się rowerzystów i właściwego wyposażenie rowerów (oświetlenie i dzwonek). Akcja edukacyjna w której pouczono 26 osób. Jeździć każdy umie? Akcja zorganizowana przez Straż Miejską 21 września dla uczniów i przedszkolaków. Dwa etapy, w pierwszym strażnik spotykał się w placówce na zajęciach teoretycznych następnie odbyło się spotkania na miasteczku komunikacyjnym, gdzie sprawdzono praktyczne umiejętności. W spotkaniach wzięło udział łącznie 144 uczniów. (Przedszkole nr 3, Szkoła Podstawowa nr 1, ZPO w Krzęcinie)

TIER w przestrzeni miejskiej. We współpracy z firmą Tier, która oddała do dyspozycji miasta 20 voucherów przeprowadziliśmy ankietę wśród użytkowników hulajnóg elektrycznych wypożyczanych na minuty.

Pociągiem szybciej. Spotkanie oficera rowerowego z przedszkolakami z Krakowa na terenie Skawińskiego centrum Komunikacyjnego. Przedszkolaki z Tuptusiowo III zwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną, miejsce przyjazne rowerzystom.

Przedszkole "Niebieski Miś" na wycieczce z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Nie tylko w ramach #mobilityweek zachęcamy nasze placówki edukacyjne do korzystania z darmowego transportu publicznego (obniża to koszt wycieczki i ma walory edukacyjne) W Przedszkolu Niebieski Miś wyprawy autobusem do Lasu Bronaczowa w Radziszowie odbywają się regularnie.

Szkoła w Radziszowie liderem działań w ramach ETM. Warsztaty na których uczniowie zastanawiali się jakie znaczenia ma zmniejszenie zużycia energii w naszych codziennych podróżach. Najmłodsi wykorzystując multimedia w edukacji przygotowali i zaśpiewały piosenkę pt. "Rowerek".  Klasy 2 i 3 po obejrzeniu bajki „Latający rower” mieli za zadanie przygotować ilustracje „Rower przyszłości”. Klasy 4 były na warsztatach Straży Miejskiej. Klasy 5 sportowy tor przeszkód, z wykorzystaniem ekologicznych środków transportu. Klasy 6    wizyta w Muzeum Inżynierii i Motoryzacji w Krakowie publicznym transportem.  Klasy 7 wycieczka rowerowa pod hasłem sprawdź swoją sprawność i koordynację zadbaj o zdrowie. Klasy 8 przygotowały mapę wycieczki rowerowej po Polsce uwzględniając najciekawsze atrakcje. Celem nadrzędnym wszystkich inicjatyw było uzmysłowienia jak ważne jest w wymiarze indywidualnym ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. 

Promocja zdrowia i mobilności w Jaśkowicach. Cieszymy się takimi inicjatywami. W Jaśkowicach od lat uczniowie jeżdżą z nauczycielami na wycieczki rowerowe. 21 września klasy 5-8 wzięły udział w wycieczce rowerowej połączonej ze zwiedzaniem ścieżki ornitologicznej w Kamieniu koło Łączan.


Ostatni Bezpieczny Kilometr (OBK). Gmina Skawina rozpoczęła realizację w ramach projektu Urbact Scholhoods zadania ostatni bezpieczny kilometr. Tak wiele zależy od nas samych - rodziców dowożących dzieci do szkół i przedszkoli oraz organizujących pracę placówek dyrektorów. Aby unaocznić skalę niebezpieczeństwa wykonaliśmy nagrania z drona porannego szczyty przyszkolnego i zaprezentowano zainteresowanym. Przystąpienie do programu ma na celu wypracowanie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo dzieci i oszczędzając energię rodziców.  

Prezentacja samochodów elektrycznych na Rynku. 
Poznaj miejską infrastrukturę. Spotkania oficera pieszo-rowerowego z mieszkańcami na przystankach i ciągach pieszo-rowerowych. Szczególny nacisk położono na pokazaniu możliwości dotarcia do szkół i przedszkoli ale też obiektów sportowych, węzłów komunikacyjnych z wykorzystaniem roweru, UTO, UWR (typu małe hulajnogi, rolki, deskorolki) oraz pieszo.

Z kartą rowerową bezpieczniej. Oficer pieszo-rowerowy prowadził zajęcia z kandydatami na kartę rowerową, wręczył nagrody dla uczniów z najlepszymi wynikami egzaminu w 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Skawinie. W 2022 roku 370 uczniów szkół podstawowych w naszej gminie uzyskało uprawnienia do kierowania rowerem, hulajnogą elektryczną i UTO. 


Urzędniku jak docierasz do pracy? Postawiliśmy naszym koleżankom i kolegom wyzwanie udokumentowania zrównoważonego sposobu docierania do pracy w czasie #mobilityweek. Osoby, które zaangażowały się w akcję zostały docenione przez Burmistrza Tomasza Ożoga. 


SUMP Skawina 2030. Gmina Skawina w roku 2023 przy udziale mieszkańców prowadziła proces tworzenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP 2030). Trzy etapy prac nad dokumentem wpisują się w działania promujące zrównoważoną mobilność. Kilkanaście spotkań z mieszkańcami, kampanie promocyjne, plakaty, ulotki, informacje w mediach społecznościowych, film na gminnym kanale w serwisie YouTube to szeroki zakres popularyzacji tworzonego dokumentu, który poświęcony jest w całości rozwojowi zrównoważonych form transportu w perspektywie do 2030 r. na obszarze naszej gminy.

Nowy odcinek CPR w Skawinie. Ponad 600 m łączących i zapewniających bezpieczeństwo mieszkańców osiedla Przemysłowego z infrastrukturą rowerową wzdłuż obwodnicy Skawiny oraz prowadzącej na 11 km ścieżkę na Kanale Łączańskim. Tak powstaje coraz gęstsza sieć dróg dla rowerzystów.

Działania stałe:
  1. Budowa dróg dla pieszych i rowerów
  2. Zakup kolejnych dużych stacji naprawy rowerów
  3. Montaż nowych stojaków, wymiana wiat przystankowych, doposażanie przystanków w ławki spoczynowe oraz oznakowanie przystanków - tablice przystankowe, "liniówki" oraz nowe ramki rozkładowe, budowa nowych peronów
  4. Poprawa estetyki na przystankach w tym najważniejsze działanie w 2023 r. wykonanie nowej pętli na osiedlu Korabniki wraz z zielenią. 
  5. Poprawa dostępności do informacji pasażerskiej rozwijanie dedykowanego profilu internetowego Skawińskiej Komunikacji Gminnej, możliwość skorzystania z planerów rozkładów jazdy w app.
  6. Bilet Metropolitarny - Jeden bilet na autobus i tramwaj będzie uprawniać do podróżowania również koleją w gminach, które podpisały porozumienie czyli m.in. gminie Skawina. Od jutra podróżowanie pociągami, tramwajami i autobusami będzie prostsze. Wszystkie bilety metropolitalne można zakupić w systemie Małopolska Karta Aglomeracyjna (także w aplikacji iMKA), a także w kanałach sprzedaży Komunikacji Miejskiej w Krakowie
  7. Zmiany w funkcjonowaniu parkingu P&R w Skawinie - ułatwienia dla podróżujących bilet "0" bezpłatny za pozostawienie samochodu na park&ride
  8. Rozwój i promocja oferty gminnych przewozów pasażerskich – skawińskich linii S
  9. Kampania przypominająca o zasadach obowiązujących w "Strefie zamieszkania": pieszy może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem, dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi bez opieki osoby starszej, jazdy mogą poruszać się maksymalnie z prędkością 20 km/h, postój pojazdu może mieć miejsce tylko w specjalnie do tego wyznaczonych obszarach, należy przestrzegać “zasady prawej ręki”



DZIĘKUJEMY za Wasz aktywny udział!