W minionym tygodniu gościliśmy w Sokole specjalistów od uzależnień behawioralnych czyli pułapek w które mogą wpaść dzieci i młodzież funkcjonujące w rzeczywistości cyfrowej. Z jakimi zagrożeniami spotykają się dzieci w sieci? Dlaczego oglądanie filmików jest bardziej atrakcyjne niż wyjście z koleżankami czy kolegami? Ile godzin „w telefonie” jest bezpieczne? Czy i kiedy młody człowiek osiąga dojrzałość pozwalającą na właściwą reakcję? Jak długo można grać w gry komputerowe? W końcu jak pomóc, jak rozpoznać u dziecka moment nadużywania? Co zaproponować w zamian?
Te i inne pytania zadawali sobie w minionym tygodniu uczestnicy konferencji pn. „DZIECI W NECIE – (NIE) BEZPIECZNA GRA”, zrealizowanej w formule hybrydowej, (online obecnych było ponad 70 osób). Organizatorami wydarzenia było Centrum Usług Społecznych w Skawinie oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie. Patronat nad konferencją objął burmistrz Norbert Rzepisko.
- Bardzo trudne pytania! Dziś każdy ma dostęp do technologii cyfrowej. Niestety dzieci stykają się z treściami niewłaściwymi zbyt szybko. Zwykle nie potrafią rozpoznać zagrożenia, na przyjemnych i zabawnych treściach upływa im czas. Czy zabraniać?! No nie. Zakazami nic nie zdziałamy. Edukacją i ofertą alternatywną będziemy w stanie dotrzeć do dzieci. Wielka rola przed pedagogami i nauczycielami. Patrząc dziś na szkołę ale i na społeczeństwo uważam, że to nie oceny są najważniejsze a dobre relacje. Tak nauczycieli z uczniami jak i rodziców z dziećmi. Dbajmy o te relacje – powiedział – powiedziała Joanna Rudek dyrektor CUS.
Tematy poruszane podczas konferencji:
- Uzależnienia Behawioralne 2.0 – Nałogowe Zachowania
- Pułapki Cyberświata – Jak zachęcić Młodzież do bezpiecznego korzystania z sieci
- Cyberprzemoc i inne zagrożenia płynące z Internetu
- Jak nie stracić samego siebie – nowe zagrożenia zdrowotne w obszarze uzależnień.
Centrum Usług Społecznych powstało w 1 stycznia 2023 r. To instytucja tworząca efektywny system usług społecznych. Dzięki któremu mieszkańcy Gminy Skawina oraz instytucje tj. szkoły i przedszkola przy ścisłej współpracy mogą otrzymywać od CUS usługi łączone w postaci kompleksowych wiązek lub pakietów działań. Lokalny koszyk usług jest podstawą do tworzenia indywidualnych planów współpracy z konkretną osobą, rodziną lub grupą społeczną i zawiera usługi gwarantujące większą skuteczność udzielanego wsparcia i pomocy w środowisku zamieszkania. Zapraszamy do współpracy.
Źródło: CUS/PSW