Zmiany klimatyczne: upalne lata, gwałtowne zjawiska pogodowe, coraz mniejsze zasoby słodkiej wody - z roku na rok odczuwamy skutki tych zmian coraz intensywniej. To ważny temat, który obecny jest w dyskusji publicznej długo. Dziś zapraszamy mieszkańców naszej gminy do włączenia się w prace nad planem adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Skawina. Zastanówmy się wspólnie jak możemy ograniczać negatywne skutki zmian - czekamy na Was!


Podczas spotkania zajmiemy się:

  • identyfikacją obszarów najbardziej zagrożonych skutkami zmian klimatu w gminie;
  • oceną przystosowania danego obszaru do zmian klimatu;
  • wypracowaniem rozwiązań adaptacyjnych i mitygacyjnych* do zmian klimatu.


Prosimy o rejestracje na warsztaty poprzez formularz

- Coraz częściej będziemy obserwować nawalne deszcze powodujące błyskawiczne powodzie, ale też suszę. Zastanówmy się wspólnie w jaki sposób możemy przygotować się na takie zjawiska. Zapraszam Państwa d udziału w warsztatach, które odbędą się w bibliotece, na dworcu. Do wyboru są warsztaty poranne i popołudniowe. - mówi zastępca burmistrza Tomasz Ożóg.
Jak się przygotować na takie zmiany? Jak przygotować miasto? Porozmawiajmy o tym co konieczne do zrobienia, zastanówmy się jak zarządzać zasobami przyrodniczymi i przestrzenia miejską, by przygotować się na przyszłość jak najlepiej. Zapraszamy  do udziału w warsztatach dotyczących planu adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Skawina, które odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej 9 listopada, w najbliższy czwartek, w dwóch turach do wyboru:
  1. od godz. 9:00 do godz.13:15
  2. od godz.16:00 do godz. 20:15



Mitygacja, czyli łagodzenie, to całokształt działań, które mają na celu ograniczanie emisji gazów cieplarnianych (czyli dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu, fluorowęglowodorów, perfluorowęglowodorów, itd.) i zwiększenie ich pochłaniania przez ekosystemy. Działania takie mogą mieć różny przebieg. Głównym wyzwaniem jest ograniczenie emisji ze spalania paliw kopalnych (czyli węgla, ropy oraz gazu), które odpowiadają za około 70% ogółu emisji gazów cieplarnianych i zastąpienie ich bezemisyjnymi lub niskoemisyjnymi źródłami energii. Energia wiatrowa, fotowoltaika czy energetyka jądrowa mogą coraz częściej być konkurencją pod względem ekonomicznym dla ropy naftowej, gazu czy węgla, ze względu na duże spadki kosztów instalacji. Zmiana źródła zasilania wiąże się jednak z koniecznością rozbudowy sieci elektroenergetycznych oraz wprowadzenia rozwiązań w zakresie przechowywania energii. Ten sam cel można osiągnąć również dzięki poprawie efektywności energetycznej. Wśród tych działań możemy wyróżnić te mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię poszczególnych sektorów gospodarczych i gospodarstw domowych. Warto tu również wspomnieć, że w sektorze energii elektrycznej technologie nisko- i zeroemisyjne są najbardziej rozwinięte, a ich koszt spada, przy jednoczesnym zapewnieniu największej procentowej redukcji emisji dwutlenku węgla w ramach efektywnej polityki klimatycznej.


Przykładowym działaniem mitygacyjnym jest zmniejszanie emisji dwutlenku węgla poprzez zmianę ogrzewania na nisko- bądź zeroemisyjne. Inne działania obejmują swoim zakresem m.in. zmianę praktyk biznesowych (wykonywanie audytów środowiskowych, proekologiczne zmiany w zarządzaniu przedsiębiorstwami) oraz produkcyjnych (wprowadzanie bardziej przyjaznych dla środowiska technologii), a także stopniowe zastępowanie zasilania opartego na paliwach kopalnych przez produkcję niskoemisyjnej energii elektrycznej, dzięki nisko- i zeroemisyjnym źródłom energii oraz energetyce atomowej. Istotna jest także wymiana taboru komunikacji miejskiej na zasilany alternatywnymi źródłami energii oraz rozwój infrastruktury rowerowej i zastąpienie samochodów osobowych napędzanych silnikami benzynowymi pojazdami elektrycznymi lub hybrydowymi, których emisja zanieczyszczeń oraz ogólne zużycie paliwa jest dużo niższe.



Źródło: OP/MKiŚ