Chcesz zastrzec swój numer PESEL, aby nikt nie wykorzystał go bez twojej wiedzy? A może chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, aby na przykład wziąć kredyt? Możesz to zrobić przez Internet lub w urzędzie.


Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki. Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r.


Kto może skorzystać

Każdy kto:

 • ma numer PESEL, 
 • jest pełnoletni.
  

Co musisz przygotować

Jeśli jesteś:
 • obywatelem polskim – dowód osobisty lub paszport,
 • cudzoziemcem – dokument podróży cudzoziemca lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo,
 • obywatelem Ukrainy lub małżonkiem obywatela Ukrainy bez obywatelstwa ukraińskiego i:
  - masz numer PESEL ze statusem UKR,
  - nie masz żadnego z wyżej wymienionych dokumentów– inny dokument, na podstawie którego ustalono twoją tożsamość przy nadawaniu statusu UKR.

Co musisz zrobić


 1. Pobierz i wypełnij wniosek w domu albo zrób to w swoim urzędzie gminy. Możesz też poprosić urzędnika, żeby wydrukował wypełniony wniosek z systemu. Jeśli urzędnik wydrukuje ci wniosek z systemu – sprawdź, czy dane są poprawne.
 2. Podpisz wniosek.
 3. Złóż wniosek.


Gdzie składasz wniosek

W dowolnym urzędzie gminy. Usługa jest bezpłatna.

Ile będziesz czekać

Usługa będzie zrealizowana od razu. Urzędnik przyjmie wniosek, wprowadzi go do systemu i wyda ci potwierdzenie zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL.

Podstawa prawna


W załaczeniu do pobrania Wniosek o zastrzeżeniu lub cofnięciu zastrzeżenia numeru PESEL.


Źródło: USC